szerda

Tanáraink voltak - Toader Gizella magyartanárnő




Szakács Gyula 1923-ban született Kerelőszentpálon. Nyolcan voltak testvérek. Ketten úgy döntöttek, hogy vasutasok lesznek. Az egyik testvér, Gyula forgalmista lett, de jegyeket is árult, és ismerte a Morse ABC-t, mivel az állomások ebben az időben még távírón keresztül tartották egymással a kapcsolatot. Kezdetben Madéfalván dolgozott. Egy vasutasbálon ismerte meg leendő feleségét,  az 1927-es születésű,  négygyerekes családból származó, olasz felmenőkkel is rendelkező, csíkrákosi Stefán Juliannát. 1948-ban házasodtak össze Csíkrákoson. Itt születik meg 1949. augusztus 8-án, reggel nyolc órakor, bába segítségével első gyerekük, Gizella. A család még egy évet maradt Csíkrákoson, ezután Csíkmadarasra költöztek. Itt két évet éltek, aztán Csíkszentdomokosra költöztek, ahol megszületett a család második gyereke, Olga. Gizella itt járt egy évet óvodába és egy évet iskolába.

Az első kép a kis Szakács Gizelláról Bukarestben készült 1952-ben.
Egyik kezét édesanyja fogja, a másikat unokatestvére, Mágori Manci.


Végül a családfőt szülőfalujába, Kerelőszentpálra helyezték át, ahol egy évig szolgálati lakásban laktak, aztán megvásárolták azt a házat, melyet egykor az egyik Haller gróf építtetett szakácsnőjének.

A gyakori költözések ellenére nem volt rossz egy vasutas gyerekének lenni. Gizella ugyanis 5 éves korától 18 éves koráig ingyenesen utazhatott vonattal. 

Második osztálytól hetedik osztályig Gizella a helyi (kerelőszentpáli) iskolába járt. A gyerekek gyakran nevettek székelyes nyelvjárásán, a tanító bácsinak viszont roppantul tetszett, egyfolytában kereste az alkalmat, hogy beszéltesse, pl. ilyen-olyan felelősnek nevezte ki. 

Kerelőszentpáli pioníravatás - a tanító Fülöp Zoltán.  Szakács Gizella a második sorban balról a harmadik,  a "pionírinstruktor" pedig az unokatestvére, Szakács Margit.

Az akkor még hétosztályos általános iskola elvégzése után Nagyenyeden folytatta tanulmányait. Lett volna lehetőség Ludasra vagy Radnótra járni középiskolába, da az édesanya szerette volna, ha egy jobbhírű iskolába járnak a gyerekei. 

Bentlakásos diákok Nagyenyeden


Ballagáskor készített képe, a férfi Szakács Gizella édesapja.

Érettségi után Szakács Gizella a Marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskola román-magyar szakára járt.

román-magyar szakos diákok 1971-ben Marosvásárhelyen, Szakács Gizella a romántanár, Alexandru Toșa mögött

A főiskola elvégzése után a magyar diákok nagy részét a Kárpátokon túlra helyezték ki, Gizellát a Botosani megyei Mileanca községbe, ahol románt és franciát tanított. Nem ő volt az egyedüli ide kihelyezett magyar. Egy helyi lakos már rögtön megérkezése után mesélte neki, hogy él itt egy sepsiszentgyörgyi magyar orvos. Ő volt az, aki aztán segített kiadó szobát találni. 


Humulesti kirándulás tanév végén mileancai gyerekekkel, háttérben a Ion Creangă emlékház (1972)

1972 augusztusában a tanárnő férjhez ment Toader Ion, elektrotechnikai mérnökhöz, akivel még Marosvásárhelyen ismerkedett meg. 1973 májusában megszületett első gyerekük, Tibi. A tanárnő még márciusban eljött Mileancaról, és lemondott itteni címzetes állásáról. Emiatt aztán hosszú ideig nem lehetett címzetes tanár, sőt egy ideig tanár sem. 1983-ig óvodákban tanított, leghosszabb ideig Marosvásárhelyen, a kövesdombi 17. számú óvodában. Ide járt a kis Tibi is, majd az 1974-ben született második gyerek, Otilia is. 


a 12-es számú óvodában (Meggyesfalvi negyed)

Toader Gizella 1983-ban kezdett el tanítani a 17-es számú általános iskolában. Az 1990-es években néhány évig könyvtáros is volt, és tanított a 1-es, 12-es, 3-as ,16-os, 11-es iskolákban is. 2000-ben lett címzetes tanár nálunk. 2007-ben nyugdíjba vonult, de még 2012-ig tanított. 

 Egyik legizgalmasabb dolog  tanári pályafutása során 1988-ban történt, amikor az osztályából néhány gyerek néhány napra eltűnt.  Később kiderült, hogy vonatra pattantak azzal a szándékkal, hogy átszöknek a román-magyar határon. Nem sikerült, de az eset jóideig szóbeszéd tárgya volt a Kövesdombon, akkori osztályfőnököm, Wellmann Richárd is beszélt róla osztályfőnöki órán. A tanárnő hosszú hetekig tartott attól, hogy őt is fel fogják keresni a román kommunista titkosszolgálat, a "securitate" lelkes alkalmazottai. Ez végül nem következett be.

Nem annyira izgalmas, de mindenképpen kellemesebb emlék az, amikor volt tanítványai, Suba Norbert és a fiatalon elhunyt Becze Dalma újságírónő bolyais korukban hazajövet az iskolából üdvözlő üzenetet hagytak volt oszijuk autóján. (A 2000-es évek elején délutáni oktatás is volt iskolánkban, és a magyar osztályok többnyire délután jártak). 

És kellemes emlékek a különböző iskolához kötődő tevékenységek: a kirándulások (Farkaslakára, Kalotaszegre, Csíksomlyóra, Toroczkóra, Kolozsvárra) a színházlátogatások, a különböző irodalmi évfordulókra szervezett  iskolai előadások, ez utóbbiak közül talán a legfontosabb a Petőfi születésének 175. évfordulóján előadott kis műsor.

Meg kell említeni azt is, hogy a tanárnő terjesztette iskolánkban a Cimborát és a dévai Corvin kiadó termékeit. 


A 17-es általános iskola diákjai Szatmáron voltak táborban 1984-ben.
A képen a tanárnő és két gyereke is látható. 


1988-as osztálykép - első sor balról jobbra: Bató Domokos (matematika), Toader Gizella (magyar), Vasile Cristureanu (igazgató, latin), Tarr Enikő (angol), Kovács József (műhely)


1994-ben végzett diákok, Toader Gizella a második sorban, jobbról a második. Az első sorban: Zsidó József, Kósa Jolán, Szentgyörgyi Etelka, Alexandru Todea, Schneider Ilona, Kovács Judit, Barabás Endre



2000-ben végzett diákok
Toader Gizella a diákok között, bal oldalon. Az első sorban ülő tanárok: Pașca Doina (román), Kádár Andrea Noémi (magyar) Demeter-Erdei Zoltán (testnevelés), Kenéz Melinda (német), Barabás Endre (fizika-kémia), Domokos Erzsébet (biológia), Zsidó József (földrajz)


Lásd még: 

Kattints  a képre! 



Eddig a következő pedagógusokról született bejegyzés: