vasárnap

Tanáraink voltak - Wellmann Richárd



1985-1989 között tanított a 17. számú általános iskolában, tevékenységéről sok minden megjelent már a sajtóban. E bejegyzés egy-két aprósággal, elsősorban képanyaggal tudja kiegészíteni a szeptember elején 80. születésnapját ünneplő népszerű tanár és iskolaigazgató eddig interneten és nyomtatásban megjelenő életrajzi adatait. Néhány cikk Wellmann Richárdról az alábbi képre kattintva érhető el. 




Édesapja, akit szintén Wellmann Richárdnak hívtak, szászrégeni hentes volt, édesanyja, Szabó Erzsébet, Wagner fűszerüzletében dolgozott. A II. világháború idején az apának a német hadseregbe kellett volna bevonulnia.  Ismerősei viszont mindig értesítették, amikor készültek neki kézbesíteni a behívót, ezért ilyenkor mindig eltűnt. A front átvonulása idején Kommandón élt, abban a faluban, ahonnan felesége, Szabó Erzsébet származott. Itt született meg 1944 szeptember 5-én  Wellmann Richárd, aki tehát apai részről szász, anyai részről székely. Szász ősei Dedrádon éltek, székely ágon  legmesszebb egyik dédnagyapjáig lát vissza az időben Wellmann Richárd, akit Jakab Bélának hívtak, és kovács volt Zágonban.



Wellmann Richárd a középen lévő kisfiú, tőle jobbra testvére, Tibor. A képen látható még édesanyja, Erzsébet, akinek a kezei Jolán nevű húga vállain nyugszanak. Az első sorban anyai nagyszülei: Szabó Lajos vasúti karbantartó és Szabó Erzsébet. 




Iskolai tanulmányait Szászrégenben végezte, a 2-es számú középiskolában, melynek igazgatója az a Szász Gyula volt aki korábban a régeni magyar tanítóképzőt is igazgatta. 1962-ben érettségizett, aztán a marosvásárhelyi tanárképző főiskola fizika-kémia szakára járt három évet.

Ezt követően nyugdíjazásáig (2010) három iskolában tanított: Marosvécsen, Marosvásárhelyen a kövesdombi 17. sz. ált. iskolában és Koronkán. A marosvécsi és kövesdombi időszak között kb. egy évtizedig a megyei pionírszervezet alelnöke volt. 

Hogy lett Wellmann Richardból a megyei pionírszervezet alelnöke? 

Azalatt az egy évtized alatt, amíg Marosvécsen tevékenykedett - viszonylag rövid idő után már mint igazgató - jelentős eredményeket, sikereket könyvelhetett el. pl. kézilabda pályát hozott létre a falu lakóival. Egyik munkanap reggelén a marosvásárhelyi Kisállomáson várta a vonatot, amikor odajött hozzá egy pártaktivista, és röviden közölte vele, hogy most rögtön be kell mennie a Párthoz. Bekísérték egy elegáns helyiségbe, ahol közölték vele, hogy kellene egy ember a pionírtanácshoz, és őt nézték ki.  Erre Wellmann Richárd azt válaszolta, hogy meg kell ezt beszélnie a családdal. Ezt ott helyben úgy értelmezték,  hogy elfogadta a megbízatást, és megígérték, hogy majd értesítik a további teendőkről. 


A Görgény völgyében található Laposnyán minden évben tartottak pionír fórumot.


Wellmann Richárd ebben az időszakban többek között ilyen tevékenységeket vezetett:  hajó- és repülőgépmodellezés, karting, radiogonometria. 


1985-ben nevezték ki tanárnak a Kövesdombra, a 17. sz. általános iskolába. Rögtön osztályfőnök is lett. Egy hatodik osztályt vett át, aztán miután ők elballagtak, egy újabb hatodikat, de ezt az osztályt már nem "hordta ki", mivel a következő tanévben kinevezték igazgatónak a koronkai iskolába. Ebbe a bánatos osztályba járt Király Kinga, és én is. 

"Amikor mi felsősök voltunk, egy elnyomó, autoriter rendszerben, nagyjából minden struktúra visszatükrözte ezt az elnyomást. Az iskola sem volt kivétel ez alól. A tanárok többségét inkább rettegtük, sokszor eszembe jut, vajon kényelmes volt-e nekik, akik az elérhetetlen szigor mögé kényszerültek, bár kétségtelen, hogy könnyű útja ez a fegyelem megőrzésének.
Aztán belépett az osztályba az új oszifő. Magas, délceg, jó svádájú, tekintete nyugalmat sugárzott, a tantárgyhoz való hozzáállást megkövetelte, de a hangnem, a hangnem az teljesen eltért a megszokottól. Pedig bőven került ő is szorult helyzetbe: kamaszodtunk,  hormonfröccs itt is, ott is, a világ bizonytalan hely lett egy nyár alatt, martuk egymást, tetszést és nemtetszést egyaránt úgy fejeztünk ki, hogy mi is leképeztük az elnyomó rendszer arroganciáját és erőszakosságát. De ő, az oszifő, más nyelvet beszélt. És értette a kamaszos dühkitörések nyelvezetét. Talán mert maga is egyedülálló szülőként kamasz gyerekeket, lányokat nevelt. Nem tudom. Csak azt, hogy az az egy év, amikor az osztályfőnökünk volt, először nyitotta rá a szemem arra, hogy van másmilyen hangnem, másmilyen beszédmodor."
Király Kinga Júlia, író, műfordító, dramaturg

Némelyik férfi tanártól magam is féltem. Vagy volt egy tanár, akit szerettem ugyan, és mások is, de id piszkosul jól célzott... időnként. Szerencsére akkor sem talált el senkit, amikor egyszer nem lelte hagyományos fegyverét,  a krétát, és a kulcscsomóját hajította el jogos felindultságában. Oszink valahogy nem volt ilyenre képes, és még akkor is megőrizte nyugalmát, amikor veszélybe is sodorhattuk volna. Történt egyszer, hogy egy osztályfőnöki órán, azt kellett elmagyaráznia, hogy miért jó, hogy Nicolae Ceaușescu elvtárs kifizette Románia adósságát. Nem emlékszem, hogy bármikor dicsérte volna a rendszert, akkor sem tette. Azt fejtegette, hogy az ország szempontjából ez miért jó, annak ellenére, hogy egyes termékek pont emiatt nem találhatóak az üzletekben. Az országon persze akkoriban nem a lakóit értettük. Az óra annyira megérintett némely ártatlan gyermeki lelket, hogy kifelé jövet az iskolából, majd végig az utcán kitörő jókedvvel és elismeréssel szekusozták egymást. Aztán egy következő órán osztályfőnökünk szóvá tette dolgot, de nem kiabálva. Éreztette viszont, hogy kellemetlenséget okozhattunk volna neki. 

A képre kattintva olyan kövesdombi iskolai csoportképeket lehet látni, melyeken Wellmann Richárd is rajta van. 





Koronka egy olyan helyszín volt, ahol szükség volt Wellmann Richárdra. Az 1989-es rendszerváltás, a református egyházzal és az önkormányzattal kialakított jó viszony kedvező feltételeket biztosított az általa vezetett intézmény sikeres működéséhez, fejlődéséhez. Az eredményről több oklevél is tanúskodik. 

A díszoklevélre kattintva a koronkai emlékekről lehet olvasni, képeket nézni.



Oklevelei közül a legrangosabb az Ezüst Gyopár Díj. A 2017-es díjazottakról részletes cikk jelent meg a Népújságban 


Nyugdíjazása után Wellmann Richárd még tanított Koronkán, az Európa Ált. Iskolában, a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Teológialíceumban, a Romulus Guga Általános Iskolában. 

Végzős nyolcadik osztály az Európa Gimnáziumban (2019). Wellmann Richárd a jobbszélen


Wellmann Richárd jobb oldalt, a második sorban





A koronkai iskolában 2024. augusztusában.




E bejegyzés a negyedik a Tanáraink/tanítóink voltak sorozatból. Eddigi írások: