hétfő

Tanáraink voltak: Matusinka-Csiszér Mária, francia-angol szakos nyelvtanár




1954. szeptember 14-én (Szent Kereszt felmagasztalása napján) születtem Aradon, római katolikus családban. Matusinka István és Katkó Margit egyetlen gyermekeként. Édesapám műbútor asztalos, elismert vezető szakembere volt a híres aradi bútorgyárnak. Édesanyám varrónő. Gyönyörű ruhakölteményei mindig kiváltották vendégköre és családja elismerését. A család, mai napig, féltve őriz néhány általa készített ruhadarabot. A vidám, gondtalan gyermekkoromat szüleim által épített családi házban töltöttem, szüleim végtelen szeretetével körülvéve.  


A nyaraim nagy részét nagyszüleimnél töltöttem. Matusinka nagyszüleim gazdálkodók voltak. Tőlük tanultam meg a föld és az állatok szeretetét. Katkó nagytatám volt a falu borbélya, mesemondó tehetsége „világhírű” volt. 

Matusinka Mária tanárnő nagyszülei balról jobbra: Matusinka István és felesége Juhász Anna, Katkó Antal, valamint felesége Nagy Mária.

 

Általános iskolai tanulmányaimat követően, az aradi Ioan Slavici líceumban, a város egyik legszínvonalasabb oktatási intézményében (jelenleg Moise Nicoara Főgimnázium, egykor pedig Magyar Királyi Állami Főgimnázium) érettségiztem 1973-ban humán osztályban. Nagyszerű osztálytársaim és nagytudású tanáraim voltak, akik későbbi pályaválasztásomra is hatást gyakoroltak. Érettségi után felvételt nyertem a temesvári Nyugati Egyetem (West University) Bölcsészettudományi Karára, ahol francia-angol nyelv és irodalom szakos bölcsész, és tanári diplomát szereztem 1977-ben. Egyetemi éveim egyik kuriózuma a katonai kiképzés volt, négy éven át minden csütörtökön és nyaranta egy hónapon keresztül katonai kiképzésben részesültünk. Mi voltunk országosan az első lány kontingens, akik ilyen képzésben részesültek. Ezért a diplomám mellé katonai könyvet és rangot is kaptam, mint tartalékos alhadnagy.

  

Egyetemi éveim másik kuriózuma a Thália színjátszókörben való részvételem. A zene és a művészet iránti érdeklődésemet gyerekkoromból hoztam. 

 


  Talán kevesen ismerik fel a képen az időközben közéleti szereplővé vált Borbély Lászlót (első sor középen).  

 Kinevezésem (kötelező repartíció) Marosvásárhelyre szólt a 17. számú Általános Iskolába (jelenleg Gimnaziul Liviu Rebreanu). Nagy öröm volt a családban, hogy a Partiumból a  székelység szellemi központjába kerültem és nem egy eldugott moldvai faluba!


Első sor balról jobbra: Matusinka Mária, Széll Éva, Vasile Cristureanu, Doina Pașca, Zsidó József

2 másik frissen diplomázott, Széll Éva magyar és Zsidó József földrajz szakos kollégákkal együtt kezdtem el a tanítást, az akkor alig két éve működő kövesdombi iskolában. Visszagondolva zökkenőmentesnek tűnik a beilleszkedésem, pályafutásom első tanári karába. Nagyszerű kollégák és a néhai Vasile Cristureanu iskolánk nagy tekintélyű, a vezetés művészetét mélyen ismerő igazgatója, voltak ebben segítségemre. Amire szükségem is volt, hiszen azonnal 8-adikos osztályfőnökséggel bíztak meg. 

 


A következő osztályomat 7.-ik évfolyamig vezettem, mivel 1981. októberében megszületett a lányom, Annamária, aki óvodás éveit és az általános iskola első két évfolyamát töltötte a kövesdombi iskolában, Pálfi Viktória tanító néni osztályában.

 



A harmadik kép már a közelmúltban készült, az Isztambuli Gelisim Egyetemen, ahol évekig oktatott. (Jelenleg a Budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanára). 

1983-1987 között egy újabb remek osztály osztályfőnöke lehettem, amit a képek is tanúsítanak. 

 


 


 Mindkettőről hiányzik azonban Tisza Kálmán István tanuló, a későbbi Titán zenekar dobosa, akik 2023-ban megnyerték a magyarországi A Dal című zenei vetélkedőt. A verseny döntőjének apropóján sikerült bepótolnia 35 évvel ezelőtti hiányzását, amit az akkor készült fotó is bizonyít. 

 


Idegennyelv tanárként mind két tagozaton (román-magyar) voltak nyelvi óráim. Felidézve azokat az órákat szorgalmas, jól nevelt, tanáraikat mélyen tisztelő, példás magatartású diákok jutnak eszembe, akik érdeklődést mutattak az idegen nyelvek tanulása és más országok kultúrája iránt, hiszen ezeken a nyelvi órákon tudtunk csak „elutazni” Párizsba vagy Londonba! Örömmel tölt el amikor sok évtized után tanítványaim üdvözletüket küldik ezúttal az eredeti helyszínekről. 

 





Az utazás számomra is egy kedvelt időtöltés volt. A tanítás mellett, idegenvezetőként dolgoztam az akkori ONT-nél (Országos Turisztikai Központ). Csoportokat vezettem Lengyelországba, és Kelet-Németországba, ahol egy kéthetes német nyelvi továbbképzésen is részt vehettem Weimárban. Természetesen az utazás szenvedélye megmaradt a mai napig.

1986-ban megszereztem a Pedagógus II. fokozatot, szakvizsgával a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen.

A következő, és egyben utolsó kövesdombi osztályfőnöki megbízatásom román osztályba szólt, amelynek tanulói remekeltek a francia nyelv tanulásában, többen közülük a későbbi tanulmányaikhoz vagy munkájukhoz hasznosítani tudták megszerzett idegennyelvi ismereteiket. 

 


Oly sok emlék, oly sok érzelem kerített hatalmába írás közben, amikor próbáltam felidézni az együtt (tanár kollégákkal, diákokkal) megélt/átélt közös pillanatokat.

Csodálatos korszaka volt az életemnek.

És akkor közbeszólt a történelem…1990…a változás éve…új ország… új munkahely…új élet…az „itthon” és az „otthon” dilemmája.

De ez már egy másik történet, egy másik cikk.

"Azért vagyunk a világon,hogy valahol otthon legyünk benne"  Tamási Áron






Iskolánk egykori pedagógusairól itt lehet olvasni: 


vasárnap

Matusinka Mária tanárnő a Békés Megyei Hírlapban

 

Békés Megyei Hírlap (2001. dec. 21.)

2001. januar 4.



2007. április 12.


csütörtök

Egy kis ízelítő a karácsonyi műsorból


Ma rövid nap volt az iskolában, ugyanis a hagyománynak megfelelően az idén is énekeltek karácsonyi dalokat a diákok a tanári előtt. A magyar tagozatra járó fiatalokat  Józsa Hajnalka zenetanárnő készítette fel.

Zenéltek: Adorjáni Dávid (zongora), Fülpesi Szilárd (gitár),Buzán Izabella (gitár) és Kelemen Bence (dob)

Énekeltek: Bajkó Andrea, Bandi Alíz, Bánfi Délia, Butuk Réka, Csíki Boglárka, Fogarasi Emese Andrea, Fülpesi Dorottya Annamária, Fülpesi Szilárd Botond, Józsa Júlia,  Máthé Réka Renáta, Losonci Réka, Mátyási Evelin Csenge, Puskás-Bajkó Eszter, Siklódi Anna Katalin,  Sotri Julianna, Szabó Gergő, Székely Hanna Vivien.


Már a főpróba is remek hangulatú volt.






Fényképek és videó: Albert Buzási Margit, Vészi Gabriella, Kerekes Szilárd

Zrínyi


A november 25-iki első fordulón iskolánkból 67 diák vett részt, 37 az elemisek közül, 30-an felső tagozatról. Ez utóbbiakból továbbjutott a második fordulóra:


V. osztályból: 

                      Csata Ervin, Gábor Adrienn, Jánosi Ingrid (felkészítő tanár: Szabó Tünde)

                       Deutsch-Dézsmási  Szabolcs, Kiss Dávid, Székely Ágota (felkészítő tanár: Simó Melinda)

                       

VI. osztály: 

                      Adorjáni Jóel, Bálint Blanka, Gál Dániel, Lehman Mátyás, Nagy Anna Boróka (felkészítő tanár: Szabó Tünde)

                      Demeter Gergő Bence (felkészítő tanár: Vészi Gabriella)


VII. osztály: 

                     Tamás Boglárka (felkészítő tanár: Szabó Tünde)

                      Kovács Kristóf, Szövérfi Norbert László (felkészítő tanár: Vészi Gabriella)

VIII. osztály: 

                      Adorjáni Dávid, Szántó Krisztián (felkészítő tanár: Vészi Gabriella)


A második fordulóra február 21-én, a harmadikra pedig április 17-19-ike között kerül sor Miskolcon.


A tavalyi megyei forduló legjobbjai (link).

vasárnap

Az már nem igaz!

Ez volt a címe annak a mesének, melyet Adorjáni Jóel előadott november 19-én a Sepsiszentgyörgyön megrendezett Kriza János Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny országos szakaszán. 

A tizenhét ötödikes és hatodikos versenyző közül a második lett. Gratulálunk neki és felkészítő tanárának, Majláth Gabriellának.







szombat

Adorjáni Jóel, a legjobb mesemondónk ismét az országos versenyre készül




A Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Verseny megyei szakasza október 24-én zajlott a 7-es számú Általános Iskolában. Nagyon sokat gyakoroltam. A verseny napján minimum tizenötször mondtam el „Az már nem igaz!" című választott népmesét. Tavaly első lettem a megyein, de idén sokkal erősebb volt a mezőny. Több mint negyvenen meséltünk, és ebből mindössze hét mesélőt díjaztak. Négy diák dicséretben részesült, majd következett az első három helyezett. Égett bennem a vágy, hogy idén is továbbjussak az országos szakaszra. Az első helyezett kihirdetése előtt mindenki nagyon izgult. Vajon ki a legjobb mesélő idén? - hallgattam a találgatásokat. Hirtelen meghallottam a zsűri egyik tagjától a nevem: Adorjáni Jóel, felkészítő tanár: Majláth Gabriella. Nagyon örültem! Büszke voltam! Most készülök az országosra. Mindent beleadok!





szerda

Tanáraink voltak - Toader Gizella magyartanárnő




Szakács Gyula 1923-ban született Kerelőszentpálon. Nyolcan voltak testvérek. Ketten úgy döntöttek, hogy vasutasok lesznek. Az egyik testvér, Gyula forgalmista lett, de jegyeket is árult, és ismerte a Morse ABC-t, mivel az állomások ebben az időben még távírón keresztül tartották egymással a kapcsolatot. Kezdetben Madéfalván dolgozott. Egy vasutasbálon ismerte meg leendő feleségét,  az 1927-es születésű,  négygyerekes családból származó, olasz felmenőkkel is rendelkező, csíkrákosi Stefán Juliannát. 1948-ban házasodtak össze Csíkrákoson. Itt születik meg 1949. augusztus 8-án, reggel nyolc órakor, bába segítségével első gyerekük, Gizella. A család még egy évet maradt Csíkrákoson, ezután Csíkmadarasra költöztek. Itt két évet éltek, aztán Csíkszentdomokosra költöztek, ahol megszületett a család második gyereke, Olga. Gizella itt járt egy évet óvodába és egy évet iskolába.

Az első kép a kis Szakács Gizelláról Bukarestben készült 1952-ben.
Egyik kezét édesanyja fogja, a másikat unokatestvére, Mágori Manci.


Végül a családfőt szülőfalujába, Kerelőszentpálra helyezték át, ahol egy évig szolgálati lakásban laktak, aztán megvásárolták azt a házat, melyet egykor az egyik Haller gróf építtetett szakácsnőjének.

A gyakori költözések ellenére nem volt rossz egy vasutas gyerekének lenni. Gizella ugyanis 5 éves korától 18 éves koráig ingyenesen utazhatott vonattal. 

Második osztálytól hetedik osztályig Gizella a helyi (kerelőszentpáli) iskolába járt. A gyerekek gyakran nevettek székelyes nyelvjárásán, a tanító bácsinak viszont roppantul tetszett, egyfolytában kereste az alkalmat, hogy beszéltesse, pl. ilyen-olyan felelősnek nevezte ki. 

Kerelőszentpáli pioníravatás - a tanító Fülöp Zoltán.  Szakács Gizella a második sorban balról a harmadik,  a "pionírinstruktor" pedig az unokatestvére, Szakács Margit.

Az akkor még hétosztályos általános iskola elvégzése után Nagyenyeden folytatta tanulmányait. Lett volna lehetőség Ludasra vagy Radnótra járni középiskolába, da az édesanya szerette volna, ha egy jobbhírű iskolába járnak a gyerekei. 

Bentlakásos diákok Nagyenyeden


Ballagáskor készített képe, a férfi Szakács Gizella édesapja.

Érettségi után Szakács Gizella a Marosvásárhelyi Pedagógiai Főiskola román-magyar szakára járt.

román-magyar szakos diákok 1971-ben Marosvásárhelyen, Szakács Gizella a romántanár, Alexandru Toșa mögött

A főiskola elvégzése után a magyar diákok nagy részét a Kárpátokon túlra helyezték ki, Gizellát a Botosani megyei Mileanca községbe, ahol románt és franciát tanított. Nem ő volt az egyedüli ide kihelyezett magyar. Egy helyi lakos már rögtön megérkezése után mesélte neki, hogy él itt egy sepsiszentgyörgyi magyar orvos. Ő volt az, aki aztán segített kiadó szobát találni. 


Humulesti kirándulás tanév végén mileancai gyerekekkel, háttérben a Ion Creangă emlékház (1972)

1972 augusztusában a tanárnő férjhez ment Toader Ion, elektrotechnikai mérnökhöz, akivel még Marosvásárhelyen ismerkedett meg. 1973 májusában megszületett első gyerekük, Tibi. A tanárnő még márciusban eljött Mileancaról, és lemondott itteni címzetes állásáról. Emiatt aztán hosszú ideig nem lehetett címzetes tanár, sőt egy ideig tanár sem. 1983-ig óvodákban tanított, leghosszabb ideig Marosvásárhelyen, a kövesdombi 17. számú óvodában. Ide járt a kis Tibi is, majd az 1974-ben született második gyerek, Otilia is. 


a 12-es számú óvodában (Meggyesfalvi negyed)

Toader Gizella 1983-ban kezdett el tanítani a 17-es számú általános iskolában. Az 1990-es években néhány évig könyvtáros is volt, és tanított a 1-es, 12-es, 3-as ,16-os, 11-es iskolákban is. 2000-ben lett címzetes tanár nálunk. 2007-ben nyugdíjba vonult, de még 2012-ig tanított. 

 Egyik legizgalmasabb dolog  tanári pályafutása során 1988-ban történt, amikor az osztályából néhány gyerek néhány napra eltűnt.  Később kiderült, hogy vonatra pattantak azzal a szándékkal, hogy átszöknek a román-magyar határon. Nem sikerült, de az eset jóideig szóbeszéd tárgya volt a Kövesdombon, akkori osztályfőnököm, Wellmann Richárd is beszélt róla osztályfőnöki órán. A tanárnő hosszú hetekig tartott attól, hogy őt is fel fogják keresni a román kommunista titkosszolgálat, a "securitate" lelkes alkalmazottai. Ez végül nem következett be.

Nem annyira izgalmas, de mindenképpen kellemesebb emlék az, amikor volt tanítványai, Suba Norbert és a fiatalon elhunyt Becze Dalma újságírónő bolyais korukban hazajövet az iskolából üdvözlő üzenetet hagytak volt oszijuk autóján. (A 2000-es évek elején délutáni oktatás is volt iskolánkban, és a magyar osztályok többnyire délután jártak). 

És kellemes emlékek a különböző iskolához kötődő tevékenységek: a kirándulások (Farkaslakára, Kalotaszegre, Csíksomlyóra, Toroczkóra, Kolozsvárra) a színházlátogatások, a különböző irodalmi évfordulókra szervezett  iskolai előadások, ez utóbbiak közül talán a legfontosabb a Petőfi születésének 175. évfordulóján előadott kis műsor.

Meg kell említeni azt is, hogy a tanárnő terjesztette iskolánkban a Cimborát és a dévai Corvin kiadó termékeit. 


A 17-es általános iskola diákjai Szatmáron voltak táborban 1984-ben.
A képen a tanárnő és két gyereke is látható. 


1988-as osztálykép - első sor balról jobbra: Bató Domokos (matematika), Toader Gizella (magyar), Vasile Cristureanu (igazgató, latin), Tarr Enikő (angol), Kovács József (műhely)


1994-ben végzett diákok, Toader Gizella a második sorban, jobbról a második. Az első sorban: Zsidó József, Kósa Jolán, Szentgyörgyi Etelka, Alexandru Todea, Schneider Ilona, Kovács Judit, Barabás Endre



2000-ben végzett diákok
Toader Gizella a diákok között, bal oldalon. Az első sorban ülő tanárok: Pașca Doina (román), Kádár Andrea Noémi (magyar) Demeter-Erdei Zoltán (testnevelés), Kenéz Melinda (német), Barabás Endre (fizika-kémia), Domokos Erzsébet (biológia), Zsidó József (földrajz)


Lásd még: 

Kattints  a képre! 



Eddig a következő pedagógusokról született bejegyzés: 








hétfő

Toader (Szakács) Gizella tanárnő albumaiból

 

Toader Gizella tanárnő legrégebbi családi képe 1939-ben készült Csíkrákoson.  A bal oldali kislány édesanyja, Stefán Julianna. Tőle jobbra anyai nagymamája (Stefán Franciska), nagytatája (Stefán Ferenc) és egyik leánytestvére, Erzsébet.

Bal oldalon Szakács Gizella édesanyja karjaiban. Édesanyja mellett nagymamája, Stefán Franciska. (Bukarest, 1952)



Kerelőszentpálon elemi iskolás diákként 


A Szakács család: Julianna, Gizella, Olga, Gyula




Felélés kémia órán, a nagyenyedi kollégiumban, a katedránál Ercsey Gyula (1926-2000)



Ballagás (1967)

1967-es tabló



Kerelőszentpálon 1968-ban


Főiskolás diákok Marosvásárhelyen (Szakács Gizella első sorban balról az első)


Az 1970-es árvíz után Szakács Gizella (harmadik sorban, középen napszemüveggel, sötét blúzban) évfolyamtársaival részt vett a Maros partján húzódó gát építésében.    




Szakács Gizella és Szakács Olga (1972). Olga szintén Nagyenyeden végzett, tanítónő volt Marosvásárhelyen.




A 17. számú óvodában, a Kövesdombon.
Toader Gizella Tibi nevű fia is látszik, igaz csak hátulról


Tibi elölről, ugyanabban az óvodában


a 17-es számú óvodában, hosszú fehér ruhában Toader óvónéni lánya, Otília



20 éves érettségi találkozó Nagyenyeden 1987-ben


Nyolcadikos diáklányokkal 1991-ben.
Jobbra tőle Peres Ildikó, balra Kató Emőke színésznő.



Pedagógusok kirándulása Csongrád megyében az 1990-es évek derekán - Toader Gizella az első sorban jobbról a harmadik. Rajta kívül iskolánk még két magyar tanárnője látható a képen. Toader tanárnő mellett, jobbról a második Bándi Irén, a sor másik végén, az ősz hajú hölgy pedig Bereczki Ágnes



Toader Gizella az első sorban jobbról az ötödik.



Toader Gizella az első sorban balról az első (2017)


Toader Gizella tanárnő, gyerekei, férje és unokája, Tony.