kedd

Adorjáni Gizella tanárnő kövesdombi iskolás csoportképeken

Miután sok évig tanítónőként, de egy időben óvónőként is dolgozott, 1999-ben a 15. sz. ált. iskolában alkalmazták mint magyartanárnőt. A két kövesdombi iskola összevonása után is folytatta munkáját. Közel 15 évvel ezelőtt vonult nyugdíjba, de ezt követően még öt évig tanított. 

2000 VIII D

2000

2001 Első sor: középen Magyarosi Károly (számtan), Tőle balra: Barabás Enikő (tanítónő). Balról az első: Hajdu Zoltán (történelem), jobbról az első Magos Gyöngyvér (r. kat. vallás)


15. számú ált. iskola, osztályfőnök: Ferencz Éva tornatanárnő. A tanárnőtől balra Magyarosi Károly matematikatanár



2001

2003

2003

2003



15. számú ált. iskola, osztályfőnök: Ferencz Éva



Első sor balról a második: Vakarcs Erzsébet (földrajz). Középen az osztályfőnök, Szabadi Éva (biológia), tőle balra: Chirila Adina (román), Kelemen Zsóka (tanítónő), Adorjáni Gizella (magyar), Simon Imola (ref. vallás). Második sor balról az első: Hajdu Andrea, jobbról az első: Gherasim Maria (titkárnő).


első sor, jobbról: Adorjáni Gizella, Szabadi Éva (biológia), Balás Éva (tanítónő) Chirilă Adina (román), Simon Imola (vallás)





2007 a második sorban lévő tanárok: Hângan Vasile, Barabás Endre, Ferencz Éva (bal oldalt), Kozma Tamás, Kerekes Szilárd jobb oldalt Első sorban jobbról az első: Nagy-Árkosi Éva



Kirándulás Adorjáni Gizella és Szabadi Éva (biológia) tanárnővel

2011






Munkahelyek:

1973-1976 Szászbogács -  óvónő román tagozaton

1976-1977 Marosszentanna - tanítónő magyar tagozaton

1977-1978 Kerelőszentpál - tanítónő román tagozaton

1983-1984 Lukafalva - romántanárnő

1984-1989 Kakasd - tanítónő  magyar tagozaton

1989-1990 Marosvásárhely, 5. sz. ált. iskola - magyartanárnő 

1990-1999 Marosvásárhely, 13. sz. ált. iskola - tanítónő magyar tagozaton

1999-1915 Marosvásárhely, Kövesdomb , 15. sz. ált isk., Liviu Rebreanu ált. iskola - magyartanárnő




Tanáraink voltak: Adorjáni Gizella magyartanárnő

 



"Mindig a gyerekekkel akartam foglalkozni. Szerettem a kicsiket, volt türelmem hozzuk, szívesen segítettem őket. Amikor óvodás voltam, óvónéni szerettem volna lenni, otthon a babáimmal eljátszottam azt, amit tanultunk. Anyu mindig így tudta meg, milyen verset, éneket tanultunk. Elemista koromban tanítónő akartam lenni. Szerettem Piri tanítónénit, próbáltam utánozni őt. Ötödiktől már tanárnősdit játszottam."

Végül a romániai kommunista rendszer, a Ceausescu féle "aranykor" kiszámíthatatlan, ésszerűtlen káderpolitikájának köszönhetően Adorjáni Gizella annak ellenére, hogy tanári végzettsége volt, sokáig  tanítónőként és óvónőként is tevékenykedett. De ugorjunk rögtön az elejére.

Nagyszülők, szülők, szülőhely

Anyai nagyszülei, az 1890-ben született Hadi János, suszter és az 1895-ben született Bod Emília a Kézdivásárhelyhez közeli Kézdialbison éltek egy egy szoba-konyhás házban. Kedves emberek voltak. Emilia 9 gyereknek adott életet, de csak 5 érte meg a felnőttkort. A fiúk apjuk vallását követve katolikusokok lettek, a lányok pedig reformátusok. A kis Gizella sok időt töltött nagyszüleinél. A nagytata sokat pipázott. Petróleumlámpával világítottak, aminek a csövére olykor narancshéjat tettek, ez elnyomta a pipafüst szagát. János 80, Emília 93 évet élt. 

Anyai nagyszülők: Hadi János és Bod Emília


Apai nagyszülei Márkosi György (szül. 1897) és Máthé Anna (szül. 1900) Bácsfaluban laktak.

Apai nagyszülők: Márkosi György és  Anna (leánykori nevén Máthé)

Anna 70 évet élt, György 81 évet. "Tata őr volt a vasútállomáson, kíváncsi természetű, huncut szemű volt, szeretett sétálni, beszélgetni. A Tömös partján sokat sétált, figyelte a kirándulókat. Viccelődött velem is mindig. Mamának volt varrógépe. Jól tudott varni a családnak. Mama kiolvasta a Bibliát!"


Adorjáni Gizella tanárnő és szülei: Márkosi György (1925-1975) és Hadi Gizella (1928-1996)

A tanárnő szülei, Márkosi György és Gizella 1950-ben házasodtak össze. A férj szülei által épített téglaházban laktak, az első két szobában, az Adrei Mureșan utca 6. szám alatt. Itt születik meg 1951 szeptember 12-én egyetlen lányuk Gizella, a konyhában. A házhoz szép nagy kert tartozott ribizlibokrokkal, gyümölcsfákkal, veteményessel. 


Édesanyjával egy felvonulási ünnepség előtt vagy után



Iskolák

"Bácsfaluba jártam óvodába és iskolába is. Az elemiben Fischer Piroska volt a tanítónőm. Nagyon szerettem őt. Az iskola két nagy épületből állott. Jó nagy udvara volt virágágyásokkal. A kerítés mellett fenyőfák sorakoztak."

Fischer Piroska tanítónénivel (Márkosi Gizella a második sorban jobbról a negyedik)



"Fischer Piroska tanítónő kirándulást szervezett a Fekete-tenger partjára. Anyu nem akart egyedül elengedni., ezért kifizette a mama útját is. Így ő is nyugodt volt. Ketten, egymás mellett ülve, busszal utaztunk. Mama szőlőt vásárolt, mert az út szélén végig árulták a termelők. A tengerparton 3 napot voltunk."


"Szerettem iskolába járni, tanulni. V-ben Barkó András volt a matektanár és az oszink. A háza a templom mellett volt. Egyszer elvitt minket, és megmutatta a pincéjét. Katonás rendben a polcokon szép sorban voltak az almák, körték, más polcokon a zöldségek [...]  Mindenkinek adott egy-egy almát, aminek nagyon örvendtünk. Hatodiktól Kis Ella volt az oszink. Románt tanított."





12. osztály Barkó Anikó (Anna) osztályfőnökkel

"Amikor a 8. osztályt elvégeztem, akkor vezették be, hogy nem kell abszolváló vizsgáznunk. Az évvégi általánosunk alapján osztottak be egy-egy iskolába. [...] A szecselevárosi középiskolában Barkó Anikó néni volt az oszink. Ő a gyerekorvos felesége volt, a mi utcánkban laktak. [...] 

1966-1970 között voltam középiskolás, 36-an voltunk egy osztályban. 9 fiú osztálytársunk volt, többnyire lányok voltunk. 2024-ig 9-en eltávoztak az élők közül.  [...] Egyenruhában kellett járnunk.  Kötelező volt a fehér hajpánt, volt barett sapkánk is az iskolánk nevével. Reggel mindig a bejárati kapunál ellenőrizték a ruhánkat. Emlékszem, hogy Anikó néni gyakran kiállított a padokból, nézte a ruhánk hosszát [...] Reál szakon végeztem. Kevesebb volt a román, a magyar órák száma. A hangsúlyt a matek, a fizika, a kémia órákra fektették."


Marosvásárhelyen a Ceaușescu-korszakban

Érettségi után Gizella sikeresen felvételizett a marosvásárhelyi pedagógiai főiskola román-magyar szakára (öten voltak egy helyre). 

"A három évet sikeresen elvégeztem, vizsgát nem halasztottam, bentlakásban laktam, ösztöndíjas voltam végig. Egy szobában 5-en voltunk Elivel, Manyival, Dochițaval, Milăsan Mariaval. Dochița volt a fodrászom, ő nyírta a hajam."

Adorjáni (Márkosi) Gizella főiskolás korában Marosvásárhelyen
 az őt meglátogató édesanyjával és Irén nagynénivel



Vőlegényével, Adorjáni Jánossal 1973-ban.
Március 15-én házasodtak meg.

Az főiskola elvégzése után Gizella számára Maros megyében csupán Szászbogácson ajánlottak fel állást, de nem tanárnőként alkalmazták, hanem óvónőként, román tagozaton. A korszak közlekedési viszonyai olyanok voltak, hogy nem lehetett naponta megtenni az oda- és visszautat. A település több mint negyven kilométerre van Vásárhelytől, s ráadásul csak Vámosgálfalváig lehetett autóbusszal menni, mely 7 és fél kilométerre van Bogácstól. Ezért kénytelen volt szobát bérelni egy péknél. 


Adorjáni Gizella tanárnőnek 3 gyereke született. Az első gyerek, az 1973 decemberében született Zsoltika csupán kevéssel több mint két évet élt.


 Adél és Huba 1978-ban, illetve 1980-ban születtek, és mivel a család a Kövesdombon lakott, később a 15-ös számú általános iskolába jártak. 

1980 körül a gyereknevelési szabadság csupán 120 nap volt. A kicsik nevelése érdekében a tanárnő egy fél évtizedig fizetésnélküli szabadságon volt. 

"Nem volt egyszerű 5 kerek évig csak otthon lenni. Feladatom volt a férjet, a gyerekeket ellátni. Mindenért sorba kellett állni, ha hoztak valamit az üzletbe. Fejadag, azaz porció volt. Az üzletek kongtak az ürességtől. Kilátástalan helyzet volt. Nem volt egyszerű a két pici gyerekkel a sorbaállás, vásárlás".

"Játszótérre ritkán mentünk, pedig ott volt mellettünk, sok gyerek volt, de a kutyákat is a homokozóba vitték. Mi inkább a hegyre mentünk, a motorbiciklis versenyeket is ott szokták tartani. A babakocsiban volt Elődke, Adél ráállott, én a hegyre felfelé toltam őket. Nem siettünk. Időnk volt. Kicsi plédet, ennivalót, innivalót is vittünk magunkkal. Ott senki sem zavart minket. Adél és Előd játszottak, homokoztak, virágot sőt köveket szedtek. Labdáztak. Volt amikor Morariuné is jött Claudiaval. A mi tömbházunkban laktak ők is. Ott a hegyen megetettem a kicsiket. Közben kézimunkáztam is. Délben könnyebb volt a hegyen lefele jönni. Gyors zuhanyozás után ebéd, majd a déli alvás következett. Amíg a kicsik aludtak, nyugodtan főztem, sőt mostam, vasaltam, takarítottam."

A tanárnő az 1983/1984-es tanévben tért vissza a tanügybe, egy hónapig óvónő volt Lőrincfalván, majd romántanárnő Lukafalván (Dózsa György község) egy évig. Aztán 1989-ig Kakasdon volt tanítónő, ezután pedig egy évet magyartanárnő az 5. számú általános iskolában. 

Mindeközben természetesen nem szakadt meg a kapcsolat Bácsfaluval. "Mindig vártuk a nyarat, mindig anyuhoz mentem a két gyerekkel. Ő mindig nagy-nagy szeretettel várt minket. [...] Busszal mentünk,  akkor nem volt autónk. Volt amikor összecsukható babakocsit is vittünk magunkkal. Anyu homokozót készített a piros zárzafa alá. Kicsi szekérrel a Tömösből hozta a homokot az unokáinak. Adél és Előd nagyon szerettek ott játszani. Délben lefürdettem őket a mosdótálban. Ebéd után aludtak. Cica, kutya is volt!"

Adorjáni Adél


Adorjáni Huba (jobb oldalt) Bárdosi Ilona tanítónő osztályába járt. (1988)


A rendszerváltás és az azt követő időszak

1989 k.

"1989 téli szünete számomra a továbbképzést jelentette. Udvarhelyre kellett mennem. Édesanyám jött hozzánk, hogy amíg Jancsi munkában van, vigyázzon a gyermekekre. Érlelődött a feszültség a levegőben. Fülöp Joli is ott volt az udvarhelyi kollégium bentlakásában. A kolléganőktől hallottuk, hogy Marosvásárhelyen is lövések dördültek el. Tanácstalanok voltunk. A sors iróniája, hogy pontosan politikai gazdaságtan óránk következett. Döntöttünk. Senki sem megy órára, otthagyjuk a továbbképzést. Hazajövünk.

A buszok nem közlekedtek. Megtudtuk, hogy a főtéri szálloda elől indul egy teherautó. A munkásokat szállította haza. Kikönyörögtük, hogy minket is hozzon el Udvarhelyről. Szerencsére elhozott a Tudor negyedig. Onnan gyalog, ki hogy tudott, hazajöttünk.

Itthon senki sem volt. Anyu, Jancsi a gyermekekkel lementek a Főtérre. Végül hazaérkeztek, örvendtünk, hogy együtt lehet a család. Jancsi elmesélte, hogy 22-én elkérezkedett a gyárból egy néhány kollégával. Nem haza, hanem a Főtérre mentek. A pártbizottság székházából dobálták ki a könyveket."


Az rendszerváltást követően Adorjáni Gizella 9 évig volt ismét tanítónő, ezúttal a 13-as számú általános iskolában. 



1990-es évek, 13-as számú ált. isk.

1996


1999-ben került a 15-ös iskolába, amit aztán összevontak a 17-essel (2005-től Liviu Rebreanu). A tanárnő 2010-ben vonult nyugdíjba, de még öt évet tanított a Kövesdombon. 

2003


Ha még több iskolás csoportképet szeretnél látni
 a 2000-es évekből, kattints a képre.


Az idézetek, és a fényképek egy része egy "Nagymama mesélj!" nevezetű, mindenki által szabadon kitölthető könyvből vannak. Itt a nagymamák különféle kérdésekre kell hogy válaszoljanak.

A négy unokával 2018-ban.



Iskolánk egykori pedagógusairól itt lehet olvasni: 

szombat

Mit történt pénteken háromkor?

Amíg egyeseknek már elkezdődött a vakáció, addig mások pénteken 3 órakor az iskolában és környékén gyülekeztek. Három másik suli tanulói és felügyelő tanárai/tanítónői is hozzánk érkeztek. (Dr. Bernády György Általános Iskola, Maroskeresztúri Általános Iskola, Nicolae Bălcescu Általános Iskola) 



Zrínyi Ilona Matematikaversenyt nálunk hagyományosan  Szabó Tünde matektatárnő koordinálja, szervezi. 

Hogy kik vehettek részt a megyei szakaszon tőlünk, arról decemberben  ITT jelent meg tudósítás. 







Továbbjutottak




Adorjáni Jóel: Idén februárban újra megrendezték a Kárpát-medencei Magyar Feltalálók, Tudósok és Felfedezők Csapatversenyét. A verseny ezen szakasza online zajlott. Nekem néhány híres magyar tudós felfedezését kellett megtanulnom. A csapatunk kiváló teljesítményének köszönhetően továbbjutottunk az országos szakaszra.

Bálint Blanka:
 A verseny nagyon izgalmas volt. Most sokkal felkészültebben mentem mint a tavaly. Én nagyon érdekes utazókat kaptam akikről sok érdekes információt tudtam meg.

Nagy Anna Boróka: Ez a verseny szerintem nagyszerű volt. Jól tudtunk a csapattal együtt dolgozni és rengeteget megtanultam a magyar feltalálókról. Izgatottan várom a következő fordulót!

Szabó Ákos: A verseny egy izgalmas csapatverseny volt, amely során rengeteget tanultam a magyar feltalálókról és találmányaikról.

HELYSZÍNELŐK csapat: Balogh Anna Katalin, Bandi Aliz, Bartha Katalin és Csiki Dóra


FÖLDI LEGENDÁK csapat: Nagy Anna Boróka, Bálint Blanka, Szabó Ákos és Adorjáni Jóel


Felkészítő tanárnőnk Lengyel Emese volt.













hétfő

Vészi Gabriella tanárnő a legutóbbi matekversenyről

Az idén 2025 február 1-én tartották a VII. Országos Magyar Matematikaolimpia megyei szakaszát. 

A Liviu Rebreanu Általános Iskolát négy tanuló képviselte a következő eredményekkel:

1) Adorjáni Jóel, 6. D - 8. helyezés 

2) Szövérfi Norbert László, 7. E - 2. helyezés 

3) Adorjáni Dávid, 8. F – 7. helyezés 

4) Szántó Krisztián, 8. F – 8. helyezés 

Szívből gratulálok nekik!

szerda

Testvérek, verekednek, és halmozzák az aranyat, ezüstöt!





2024 júniusában olvashattuk a Népújságban, hogy a marosvásárhelyi taekwondosok közül egy volt tanítványunk, Mihály Ernő Róbert és akkor még két nyolcadikosunk Mihály Hunor Szilárd és Varga Arnold remekeltek, vagyis aranyérmet szereztek egy magyarországi versenyen. A cikket lásd ITT.

A Mihály testvérek szerények, csendesek és jól tanulnak, az egyikük még most is hozzánk jár. Mihály Lehel Tamás 200 sportoló közül egyedüliként képviselte iskolánkat az Országos Taekwondo WT diákbajnokságon, ahol aranyat szerzett. Az ő eredménye révén iskolánkat a 3-ik helyre sorolták.

Mihály Lehel Tamás Máthé Norbert edzővel

Mihály Ernő Róbert - 17 éves, fekete öves, tíz éve sportol, különböző országos és nemzetközi versenyeken 19 aranyérmet, 10 ezüstérmet, 10 bronzérmet szerzett. A Bolyaiba jár társadalomtudomány - intenzív német szakra. 

Mihály Hunor Szilárd - 15 éves, 10 éve sportol, 17 aranyérmet, 10 ezüstérmet és 9 bronzérmet szerzett országos és nemzetközi versenyeken. Jelenleg kilencedikes a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceumban, társadalomtudomány - intenzív német szakon.

Mihály Lehel Tamás - 10 éves, 5 éve sportol, piros öves. 4 aranyérmet, 6 ezüstérmet, 4 bronzérmet szerzett eddig. Negyedikes, Jánosy Zsuzsa tanító néni osztályába jár.