Ennek pedig egyik lényege pont egy százéves kaland, pontosabban egy száz évvel ezelőtti. Na jó, egész pontosan 150-100.
December végéig reményeink szerint 5 olyan vetélkedőről számolhatunk be, mely valamennyire kapcsolódik az ezelőtt másfél évszázaddal létrejött Osztrák-Magyar Monarchiához.
1) az egyik a Ruzitska Béla kémia verseny lesz, mely egy olyan vegyészről fogja kapni a nevét, aki ugyanabban az évben született mint, a Monarchia (1867) és a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen volt tanár
2) lesz egy vetélkedőnk zenéből, itt a Monarchia főleg magyar, osztrák, cseh zeneszerzőire összpontosítunk
3) aztán lesz egy Vásárhely építészetéről szóló versenyünk alsó tagozatosoknak
4) de lesz egy földrajzi-történelmi vetélkedőnk is a Monarchiáról
5) egyik Monarchiával kapcsolatos vetélkedőnket pedig pont ma tartottuk, íme milyen szép oklevelet terveztük egy Rippl-Rónai József által festett kép segítségév el, kár hogy Berei Izabella nevű diák nem létezik, és ez csak a versenyen derült ki.
Erről a versenyről, itt találsz beszámolót: A tanév utolsó vetélkedőjén...
a BETHLEN GÁBOR ALAPról
Magyarország ezen keresztül támogatja a határon túli magyarságot, a BGA juttatja el a magyar tagozaton tanuló diákoknak a "magyar pénzt".
Az idén 424 olyan pályázatot bíráltak el pozitívan az erdélyi BGA-nál, melyek oktatási célokat szolgálnak. Általában 200-300 ezer forintot ítéltek meg. Azon erdélyi pályázók viszont, akik a központi, budapesti BGA-nál pályáztak sikerrel, minimum 600 ezer forintot kapnak.