Hát... mi is igyekszünk időnként figyelemfelkeltő, szenzációhajhász, elgondolkodtató és megható címeket kitalálni, bár ezt nem mi találtuk ki.
Ez volt ugyanis az egyik kérdés Az öreg ember és a pokróc című népmeséből, azoknak az ötödikeseknek, akik részt vettek a MIKES KELEMEN MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM TANTÁRGYVERSENY megyei szakaszán, amit március 5-én tartottak a Bolyai Farkas Líceumban.
Tăurean Laura (már csak egykori) és Pintyi Brigitta tanítványaink
Az ötödikeseknek szövegértelmezésen kívül még ki kellett egészíteni a már említett mesét.
Zelk Zoltán négy évszakról szóló meséje kapcsán is hasonló volt a feladat, annyi különbséggel, hogy itt a történetnek csak az elejét ismertették a diákokkal. (az egész mesére a kíváncsiak itt olvashatják el: Új mese a négy vándorról)
Forró-Bathó Eszter Annának inkább a nyelvtani feladatok tetszettek, hiszen korábban ezekkel kapcsolatban volt sikerélménye (Anyanyelvi Vetélkedő, Fürkész) Két osztálytársával Pintyi Brigittával és Kozma Orsolyával vesz részt az idei versenyen
A hatodikosok Kányádi Sándor (Táltos madár) és Bálint Ágnes (A pirosszoknyás kisasszonyok) szöveget kaptak, az ezekkel kapcsolatos feladatok olyanok voltak, mint az ötödikeseknél.
Tőlünk a hatodikosokat a képen látható Magyari Beáta, Szilágyi Karina valamint Török Adrienn képviselte
Szintén a hatodikosok feladatai voltak az alábbiak, lehet próbálkozni a megfejtéssel! (A mi megfejtésünk a következő kép alatt)
I. Mond másképpen mégpedig olyan szólással, amelyben a fa szó szerepel:
1) Csínyt követett el.
2) Nehéz dologra vállalkozott.
3) Saját magának árt.
4) Erős, edzett kitartó ember.
5) Belevész a részletekbe.
II. Keresd meg a megadott szavak rokon értelmű megfelelőjét. Olyan szavakat keress, melyek csak az első betűjükben különböznek egymástól pl sokszínű lopós madár: tarka szarka
a) csúnya disznócsapat
b) zokogó döntéshozó
c) butuska egérvadász
d) dühödt szőlőt és kukoricát örző ember
e) mutatós festmény
Kacsó Tünde marosvásárhelyi tanítónő átveszi a dolgozatot
I.
1) Rossz fát tett a tűzre.
2) Nagy fába vágta a fejszéjét.
3) Maga alatt vágja a fát.
4) Kemény fából faragták.
5) Nem látja a fától az erdőt.
II.
a) ronda konda
b) síró bíró (mivel a döntéshozó szó nem bírót jelelent a magyar nyelvben hanem országgyűlést, parlamentet, jobb lett volna ítéletet hozót íni a feladatban)
c) csacska macska
d) bősz csősz
e) szép kép
Iszlai Virág a segesvári Aurel Mosora Általános Iskola hetedikes tanulója, harmadszorra jutott tovább a megyei tantárgyversenyen, iskolájából az idén 3 ötödikes, 1 hatodikos, 3 hetedikes és 1 nyolcadikos jött el a megmérettetésre. Náluk 2-2 osztály van felső tagozaton.