hétfő

Ezért jársz iskolába!


A hagyománynak megfelelően, az idei tanévben is lehet gyűjteni a tízeseket. A könyveket többnyire április folyamán fogjátok megkapni. 



Mihály Hanga Dorka rajza

 
Ha kétszer 48 tízesed lesz, kétszer 48 lejre választhatsz könyvet!

Ezt lehetővé teszik: azok, akik adójuk néhány százalékát az Iskola a Dombon Egyesületnek ajánlják fel, illetve a Tras-Technik cég, mely az idén is jelentős összeggel támogatta egyesületünket.



péntek

Tanáraink voltak - Domokos Erzsébet (biológia)

Középen Kiss Erzsébet, mint végzős diák, balra osztálytársai, jobbra a leendő tanárnő, mint tartalékos alhadnagy


"1954 jan. 3-án születtem Szovátán (leánykori név: Kiss). Iskolai tanulmányaimat az akkori fürdőtelepi nyolc osztályos iskolában kezdtem, és a Szovátai Elméleti Líceum humán tagozatán végeztem magyar nyelven. Itt találkoztam kedvenc osztályfőnökömmel - Kovács Erzsébet tanárnővel - akitől "örököltem" a biológia - természetismeretek iránti szeretetet, és nem utolsó sorban a jövőbeli magatartásomat. A tanárnő szavai "Ha görbén is állsz, mindig egyenesen beszélj!" végigkísért a munkámban. 

A Főiskolát 1973-1977 között Nagybányán, természetismeret-mezőgazdasági szakon végeztem román nyelven. Itt olyan ismereteket-készségeket kaptam, amiket a tanári pályán sikeresen használtam. Emlékszem a tanulmányi kirándulásokra a Gutui, Pietrosu hegyekben, Jurilovkára - a Duna-deltában. Akárcsak a 2-4 hetes tanítási-tanulási tevékenységekre a nagybányai iskolákban vagy különböző falvakban (Szinérváralja, Kisbánya - itt őslénytani leleteket kutattunk). Szép emlékek kötnek a Ligethez, színházhoz.

Hogy mi nem volt a kedvemre? Hát a katonaság. Három éven át minden csütörtökön, aztán nyáron egy hónapon át katonai kiképzésen vettünk részt. Így a főiskola elvégzése után "sublocotenet in rezerva" [tartalékos alhadnagy] katonakönyvet is kaptunk.

Kinevezést 1977-ben a siklódi általános iskolába kaptam. Választási lehetőség magyar nyelvű iskolába csak Siklód és Pálpataka volt, Hargita megyében. A család (szüleim és férjem) közelsége miatt választottam, hiszen 1976-ban férjhez mentem a líceumban megismert Domokos Józsefhez, aki Marosvásárhelyen dolgozott, mint vegyész-operátor. Az 1977-1982 között Siklódon valamint a községközpontban, Etéden tanítottam. Etéden nagyon kedves kollégáim voltak: Szávai Géza és lánytestvére Irma, valamint Gelu Păteanu, aki Mikes Kelemen Törökországi leveleinek román fordítója, Kutasi Mihály, Menyhárt Tünde. Az 1999-es évben ünnepelte az iskola fennálásának 400-adik évét. Nagyon örvendtem, hogy az ünnepélyre meghívtak, és Emlékkönyvet is kaptam (a nevem szerepel az emlékkönyvben). 

Ezen évek után következtek az úgynevezett "detasálások" a Koronkai Általános Iskolába (2 évre), Somosdi Általános Iskolába (2 évre). Itt volt a központi iskola igazgatója Filep Anna tanárnő, aki később a kövesdombi 17-es általános iskola aligazgatója lett. 

Domokos Erzsébet tanárnő és somosdi osztálya



Jobbra Domokos Erzsébet (biológia), balra Kiss Éva (magyar) somosdi tanárnők
egy szovátai iskolai kirándulás alkalmával


Aztán áthelyeztek Héjjasfalvára. Ebben az időben születtek meg gyermekeink: Domokos József (elektrotechnika-távközlés mérnök, doktorált, és jelenleg a marosvásárhelyi Sapientia dékánja) és Domokos Erzsébet (biológia-kémia szakot végzett, doktorált, jelenleg előadó tanár a Sapientián).  Aztán Várterész Pál nyugdíjazása után 1985-1986-os tanévtől végleges címzetes kinevezést kaptam a 17-es Számú Általános Iskolába, majd 1999-től a 9-es Sportiskolába. Nyugdíjazásomig a két iskola magyar tagozatán tanítottam biológiát és egészségügyi nevelést. "
 






Az 1991-ben végzett H osztály osztályfőnöke Toader Gizella magyartanárnő volt. Domokos tanárnő jobb oldalt látható Galea Gizella (történelem) és Zsidó József (földrajz) között.


1996-ban végzett C osztály, Domokos Erzsébet tanárnő jobb oldalt, az első sorban



Domokos Erzsébet tanárnő iskolánkban kifejtett munkássága, elért eredmények, funkciók (a teljesség igénye nélkül)

1981 véglegesítő vizsga, 1995 II. fokozat, 2008 "Kiválósági Oklevél"

Versenyek
- Diákjai közül Gyéresi Hunor András érte el a legjobb eredményt. 2008-ban a "Științe pentru Juniori" (Tudomány a fiataloknak) versenyen megyei első helyezett lett. Az országos szakaszon a 9. helyen végzett. Biró Ilonka fizika szakos tanárnővel együtt készítették fel a kiváló képességű diákot aki néhány évig aztán informatikát tanított nálunk 2022-ig. 

- Hozzáértő vöröskeresztesek versenye

- Több éven keresztül szervezett különböző iskolán kívüli tevékenységeket a Milvius csoporttal
- Partneri kapcsolat , közös tevékenység az Állatkerttel: Nagymacskák (2008), Európai húsevők (2009), Majmok (2012)

Tudományos munkásság diákok bevonásával: 
- A tanárnő társszerzője a COîn drum spre școală (Kolozsvár, 2009) könyvnek és a Collaboration Project for Initiating Pupils in Ecological Research “We Care About Climate Changes”  tanulmánynak, amely a "Biodiversity in Education for Sustainable Development - Reflection on School-Research Cooperation" című kötetben jelent meg 2010-ben. 


- Az évek folyamán a tanárnő a következő funkciókat töltötte be:
- iskola Vezetőségi Tanácsának tagja
- bizottságok irányítója (Pályaválasztási Tanácsadás, Biológia-Kémia Katedra, Osztályfőnökök bizottsága) 
- pályája során Domokos Erzsébet mindig osztályfőnök volt


Farsang a biológia laboratóriumban (2012)



Domokos Erzsébet tanárnő utolsó osztálya. Nyolcadiktól Bató Domokos metektanár volt az osztályfőnökük. Ezért van mind a két pedagógus rajta a csoportképen.


A bejegyzésben szereplő képek eredetije Domokos Erzsébet tanárnő tulajdonában vannak.





csütörtök

Tablóképek - Domokos Erzsébet tanárnő osztályai


Hogy ezek a nagyjából másfél évtizedig divatos tablók mennyire esztétikusak, nem képezheti vita tárgyát, viszont rendkívül hasznosak, mert őrzik a diákok neveit is. 






 



Domokos Erzsébet három évtizeden keresztül (1985-2015) volt címzetes biológiatanár Marosvásárhelyen, a Kövesdombon. Részletesebben ITT lehet róla olvasni.

hétfő

Stayin' Alive

A múlt évhez hasonlóan az idei Iskola másként héten is voltak közös programok. Az első Péterfy Erika tanárnő kezdeményezésére jött létre. Egyik régi osztályába járt  Orbán Attila Zsigmond harmadéves  orvostanhallgató, aki a rohammentő-szolgálatnál is dolgozik. Ő és három társa - Engi Attila, Engi Hunor, Nagy János - jött el hozzánk október 23-án reggel, és több osztályban előadást, felkészítést tartottak a felnőttek újraélesztéséről.

Az előadáson szó esett a segélyhívó számmal kapcsolatos tudnivalókról, a defibrillátorról és a légúti elzáródásról is.



Orbán Attila Zsigmond 7 év önkénteskedés és az új koronavírus járvány idején
végzett munkájáért 2021-ben állami kitüntetést kapott. Lásd itt: KRÓNIKA

Mindnyájan hálásak vagyunk azért a képzésért, amit a rohammentősöktől kaptunk.



Újraélesztére akkor van szükség, ha az öntudatlan állapotban lévő személy nem lélegzik.
Az újraélesztés során 5-6 cm-re nyomjuk be a mellkast.


Amíg fel nem vált valaki.


Vagy amíg el nem fáradunk.



És másodpercenként kétszer nyomjuk a mellkast, vagyis a "Stayin' Alive" ritmusára.



Így kezdődik az oldalra fordítás.


Enyedi kollégát pedig akkor ütögetjük a  két lapockája között egymás után ötször ,
ha félrenyelt, és ezért nem kap levegőt.

Ezt a kis videót az iskolában is megnéztük:


 Volt akit annyira lázba hoztak a látottak, hogy másnap a biológia tankönyvével jött az iskolába, reggel nyolckor beült az üres osztályterembe, s elkezdett készülni az orvosira.





csütörtök

Kik a VIII. F borsikásai?




Iskolánk tanulói a múlt tanévben az iskolanap alkalmával láthatták néptáncosainkat, és többen rácsodolkoztunk akkor, hogy  mennyien vannak, s milyen ügyesen. Aztán farsangkor is megmutatták, hogy mit tudnak.  A legtöbben borsikások.

 A VIII. F-ből hárman vannak.

Balogh Arnold Krisztián 6 éve,

Hatházi Nikoletta Paula 7 és fél éve,

Kurta Zsanett Vivien  7 és fél éve . Őt egy ismerős csábította ide, ő meg aztán Nikit, akivel óvodás kora óta bartátok,  és unokatestvérét Krisztiánt. 

Legutóbb a Borsika Mezőkölpényben lépett fel, azelőtt viszont egy temesvári néptánc gálán szerepelt. Harminc táncscsoport jelentkezett be ide, ők azon tíz között voltak, akiket meghívtak.

 




A tanév folyamán más osztályok táncosait is bemutatjuk. 

kedd

Iskola újratöltve

Az osztályok kifestését, rendbetétele az idők folyamán különböző módon történt. Volt olyan, hogy az iskola költségén. De gyakran a szülők dobták össze a pénzt, és kértek fel egy szakembert, vagy ők maguk festették ki a termet. 

Emlékszem, kb. egy évtízeddel ezelőtt egyik osztály szülői rendbetettek egy osztályt, fél év múlva, pedig más termet kaptak...  Másik eset: a Trans-Technic cég anyagi támogatásával a világjárvány első évében közel 10000 lej értékben újítottak fel egy magyar tannyelvű osztályt, hogy aztán az online oktatás miatt alig élvezzék azt. 

Szóval a legtöbb osztály azért többnyire elfogadható vagy jó állapotban volt. De ilyen teljes színtű felújítás, amit a Soós Zoltán vezette polgármesteri hivatal rendelt el ezen a nyáron, soha nem volt az iskola történetében. Új csövek, új fűtőtestek, új festés és padló mindenütt (kivéve ott, ahol kérték, hogy ne legyen). 


Szeptember 13. A régi polgármester idejéből oly jól ismert "piskóták" egyhanguságát töri meg az új minta. Azóta már színes padok is vannak ezen a helyen.


A felújításoknak köszönehetően az ideji évzáró és évnyitó ünnepség is úgy zajlott, hogy azzal mindenki elégedett volt (többnyire az osztályokban). 


Évnyitó szeptember 11-én az előkészítő és az ötödik osztályosok számára


A magyar tagozatot képviselő aligazgatónő: Ercse Éva

Elemi - tanítónők

Felső tagozat - osztályfőnökök

Előkészítő

 

Kelemen Erzsébet

 

Tóth Hajnal

V. osztály

Szőri Kinga

Majláth Gabriella (magyar)

 

Csiki Edit (biológia)

I. osztály

Szabó Tünde (matek)

Szász Réka

 

Cseke Tünde

VI. osztály

 

Csákány Tünde (kat. vallás)

II. osztály

Lengyel Emese (földrajz)

Sipos Tünde

 

Nagy-Árkosi Éva

VII. osztály

Diosan Csilla

Kerekes Szilárd (történelem)

 

Albert Buzási Margit (magyar)

III. osztály

Józsa Hajnal (zene)

Jánosy Zsuzsanna

 

Pop Eszter Ilona

VIII. osztály

Gáll Klára

Böjte Attila (testnevelés)

 

Kerekes Sándor (testnevelés)

IV. osztály

Demény Noémi (rajz)

Kozma Rozália

 

Bongo Jázmin

 

Barabás Enikő

 

 

 

Diákok létszáma: 292

Diákok létszáma: 220

Magyar tagozaton tanuló diákok száma: 512  (40,89%)

Az iskola tanulóinak összlétszáma: 1252

 

Magyar tagozaton tanítanak még:

Albert József Attila (történelem), Antal Gyopárka (angol), Balog Annamária (református vallás), Bör Attila (fizika), Chirilă Adina (román), Costea Adriana (latin), Dan Diana (román), Fekete Anita (testnevelés),  Fekete Izabella (magyar) Gáspár Judit (német), Incze Loránd István (testnevelés), Kacsó Csilla (társadalmi nevelés),  Molnár Áron  (technológiai nevelés), Nagy Andrea (informatika) Péterfy Erika (kémia), Szombat Emőke (társadalmi nevelés), Pintyi Ecaterina Elena (angol), Simó Melinda (matematika), Șerb Ioana (román), Szász Ferenc (fizika), Székely Csilla (református vallás), Szombat Emőke (társadalmi nevelés) Todoran Simona (román), Vészi Gabriella (matematika). 


Lásd még: Évzáró

   

csütörtök

A 2022/2023-as tanév vége

 


Sokak számára végződött kellemesen az idei tanév. A pedagogusok sztrájkja miatt lerövidült a tanév, emiatt két jeggyel is le lehetett zárni a diákokat, a mi esetünkben pedig az iskolai felújítás valamint a bizonytalan időjárási viszonyok miatt végül döntött az igazgatóság, hogy az évzáró ünnepségeket bent tartjuk az osztálytermekben. Ez utóbbinak mindenki örült. 

Iskolánk legkiválóbbjai, vagyis akik tízes átlaggal végeztek: 

5. osztályban: Diosán Bálint, Kovács Eszter, Kovács Kristóf, Losonci Réka, Nagy Noémi, Rétesi Beáta Szabina, Szövérfi Norbert

6. osztályban: Fogarasi Emese Andrea, Selyem Balázs, Szántó Krisztián, Székely Hanna

7. osztályban: Batizán Andrea, Kovács Noémi, Zilinszki Dorottya


Alig valamivel maradtak le a 10-es átlagról az ötödikes Lovász Sára Dorottya, a hatodikos Adorjáni Dávid, Kacsó Beatrice, a hetedikes Kirizsán Hideg Gyopárka, Kovács Gorboi Hanna

9,80 és 9,90 közötti átlagot ért el: az ötödikes Golya Dalma, Hasznosi Balázs, Kelemen Bence, Mihály Hanga Dorka, a hetedikes: a hatodikos Bari Loránd Hunor, Bordi Armella, Csegedi Beáta, Gál Előd, Garda Gergő

A nyolcadikosok évzáróján még sztrájk miatt még nem tudtuk, hogy az ő átlaguk hogy alakult. Íme hát a legjobb nyolcadikosok: Bartha Károly (10) Nagy Dávid Ervin (10), Selyem Balázs (10) , Bene Balázs Attila (9,94), Keresztes Botond (9,94), Laczkó Viktória (9,89) Tóth Imola Krisztina (9,89)


Az idén is három negyedik osztály végzett. Szeretettel várjuk őket a felső tagozatosok közé, a B épületbe.


Szőri Kinga osztálya



Az "Olvasni nem ciki!" verseny győztesei. Az elsők Tóth Hajnal tanító néni - , a második helyen Szőri Kinga tanító néni gyerekei. 




Kelemen Erzsébet osztálya


hétfő

Háát...

kicsit kurtán-furcsán ért véget nyolcadikosaink számára ez a tanév. A tanügyi alkalmazottak többségének sztrájkja miatt a diákok csak néhány órára jártak fel a tanév vége felé. Aztán pont a ballagás előtti napon az utolsó emeleten, ahol a magyar nyolcadikos osztályok is voltak, felújítások kezdődtek, ezért három osztály nem a saját osztályterméből ballagott el. (Jó, persze, a felújítás időpontját nem az iskola választotta meg.) Aligazgatónőnk, Ercse Éva szomorú esemény miatt volt távol, helyette Albert-Buzási Margit magyartanárnő búcsúztatta a magyar tagozatosokat. Az időjárás miatt a tornateremben kellett tartani az eseményt, ahol a hangosítás és a terem akusztikája hagyományosan rossz viszonyban van egymással. Föl is kapta mindenki a fejét, amikor Selyem Tamás nyolcadikosunknak, valamilyen csoda folytán, minden szavát értettük. A magyar tagozatos hetedikesek részéről Zilinszky Dorottya mondott kedves gondolatokat. 

A kellemetlenségek ellenére, azért minden úgy zajlott ahogy az szokás, és a búcsúzás hangulata a rutinos, hivatásos ballagásra járókat is magával ragadta.


















A nyolcadikosaink osztályfőnökei: Csíki Edit biológia-tanárnő, Majláth Gabriella magyartanárnő és Szabó Tünde matematika-tanárnő voltak. 

Az elemiben Bajkó Zsuzsa, Barabás Enikő, Bongo Jázmin, Kozma Rozália tanították őket.


Fényképek: Kovács Ibolya, Keresztes Szidónia, Takács Aszalós Tünde, Virág Gyöngyvér



Nagy-Árkosi Éva: Kurutty

        2023 IV. 22-én, három év szünet után, az Európa Gimnáziumban újra részt vettünk a Kurutty általános műveltségi vetélkedőn, ahol két csapatot indítottunk, kik kitartó, szorgalmas munkájuknak köszönhetően elhozták az I. és II. díjat.

Kishuszárok 1                                                            Kishuszárok 2

II. díj                                                                           I. díj

Portik Zselyke (I. oszt.)                                              Fodor Hunor Győző (I. oszt.)

Nagy Panna (II. oszt.)                                                 Szente Édua Zsanett (II. oszt.)

Molnár Lilla (III. oszt.)                                               Kiss Dávid (III. oszt.)

Adorjáni Jóel (IV. oszt.)                                              Bara Dániel (IV. oszt.)

 


Felkészítő tanítók:

Nagy-Árkosi Éva

Jánosy Zsuzsanna

Barabás Enikő

Tot Hajnal

Angoltanárnő:

Pintyi Ecaterina Elena


2023 V. 13-án a továbbjutó Kishuszárok 2 csapattal képviseltük Maros megyét a Kurutty országos szakaszán, melyet a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szervezett Szatmárnémetiben.

A versenyen résztvevő csapatok anyanyelv, híres emberek, 1848-as forradalom, matematika, művészetek témakörökben mérték össze tudásukat. Kis csapatunk minden versenyszámban derekasan helytállt, és sikerült elhoznunk a legjobb matematikusok díját. 

Kishuszárok 2.

Fodor Hunor Győző (I. oszt.)

Szente Édua Zsanett (II. oszt.)

Pintyi Ágota (III. oszt.)

Bara Dániel (IV. oszt.)

szerda

Hogyan szerepeltek diákjaink a Zrínyin?

  Ügyesen. És ezt március 24-én, a Bolyai dísztermében megtartott díjkiosztón tudtuk meg.

A verseny megyei szakasza még február 27-én zajlott több mint 200 diák részvételével.

A kövesdombi általános iskola legügyesebb versenyzői a harmadikos SZÉKELY ÁGOTA, az ötödikes DIOSÁN DÁVID (13. hely) és SZÖVÉRFI NORBERT (11. hely), a hatodikos SZÁNTÓ KRISZTIÁN (4. hely) és SZABÓ ÖRS (13. hely), valamint a nyolcadikos SIKLÓDI ÁRON (13. hely). 

Felkészítő pedagógusaik: BARABÁS ENIKŐ, SZABÓ TÜNDE, VÉSZI GABRIELLA.


a bejegyzésben megemlített felső tagozatos diákok, kivéve Krisztián, akinek gyógyulást kívánunk

Köszönjük az információkat Vészi Gabriella tanárnőnek.