vasárnap

Az ügyes negyedikesek

A Kárpát-medencéről szóló vetélkedőnk, melyet másodszor rendeztünk meg, az idén is nagy népszerűségnek örvendett a negyedikesek körében.  Három osztály (Gál Klára, Jánossy Zsuzsa, Pop Ilona Eszter tanítónők osztályai) 27  negyedikes diákja versenyzett. És a végén mindenki kapott jutalomkönyvet. Volt aki kettőt is. A diákok, akár más versenyeinken is maguk választhattak a könyvek közül. A sok könyvjutalomat a Bethlen Gábor Alapnak köszönhetjük, mely 2019-ben öt versenyünket támogatta.

A legügyesebbek ők voltak: Kovács-Gorboi Hanna, Garda Gergő, Szarka Dorottya, Laczkó Noémi, Koncz Tamás, Balogh Arnold Krisztián, Hatházi Nikoletta, valamint Dávid, Schuller Artúr és Mihály Huni.




Pop Ilona Eszter tanítónő

 Gál Klára tanci az ajtóban

 A vetítővásznat is a BGA-nak köszönhetjük, már több mint 2 éve megvan






a három tanci

az elefántos tasakban édesség van, hamarosan mindenki választ belőle valamit



 a legügyesebbek






kedd

Batyuba zárt Vásárhely

Amikor a pályázatot megbeszéltük Eperjesi Noémi tanárnővel, akkor rábeszéltem, hogy csak 10 gyereket írjunk a pályázatba, hogy nehogy a végén ne legyen elég jelentkező.

Azt  nem is álmodtam, hogy közel 30-an fognak erre a versenyre jönni, de Eperjesi Noémi tanárnő és fiatal kolléganőnk Bența Nóra remekül mozgósított. 

Született is sok szép rajz, és a Bethlen Gábor Alapnak köszönhetően pedig nem csak az első három diák választhatott könyvet magának, hanem még 9 dicséretes is.





















hétfő

Gyönyörű termés a kémia laborban!


Péntek délután is szép volt, de hétfőre még szebb lett.

Harmadszor került megszervezésre a Ruzitskáról elnevezett vetélkedőnk, ahogy eddig is Péterfy Erika tanárnő volt a házigazda (vagy főkertész), de természetesen besegített a szervezésbe,  mozgósításba, lebonyolításba a Bernády György Általános Iskola igazgatónője, Kupán Edith tanárnő is.



Ami látványossá teszi ezt a versenyt, azok a különböző kísérletek, melyeket a diákoknak helyesen kell elvégezniük. Ezen a versenyen ilyesmikkel találkozhattunk:

1. Vegyész virágoskertje - fémsók vízüvegben 





2. Ezüstpénz - 5 banison ezüst-nitrát


3. Szivárvány - lila káposzta mint indikátor savas vagy lúgos kőzegben




4. Buborékok tánca - olaj, víz, ételszínezék és C vitaminos 
pezsgőtabletta. 










5. Vegyész festménye -  tej, ételszínezék, mosószeres fülpiszka




















A vetélkedő végén kis építészettörténet. Ide járt iskolába Ruzistka Béla.


Figyelem! Válogatás következik! (5 csapatnak adatott meg a lehetőség, hogy könyvet válasszanak)
 A csoportos vetélkedő végén a következő diákoknak járt  könyvjutalom:

Helyezés
 Diákok: Bernádisok (B), kövesdombiak (K)
Pontszám
I. Díj
Tóth Klaudia (K) , Ötvös Timea (B),  Fodor Andrea (K), Györgyi Norbert (B)
46
II. Díj
Füzesi Norbert Szabolcs (K), Bartos Dániel (B), Simon Arnold Krisztián (B), Sepsi Arnold Tamás (B)
44
III. Díj
Tóbiás Noémi (B), Talpas Emil (K), Jakab Csongor (B), Butyka Adrienn (K) , Budai Róbert (B)
41
Dicséret
Simon Dávid (K) , György Mózes Áron (K), Boldis Dávid (B), Szövérfi Anna Eszter (B)
36
Dicséret
Bene Hunor Zsolt (K), Domahidi Krisztina (B) Deneș Ingrid (K), Bükkösi Balázs (B)
35




Válogatás I.


Válogatás II.





Köszönjünk a támogatást a Bethlen Gábor Alapnak, valamint a lelkes munkát a tánároknak és diákoknak, égészségünkre! 











A fényképeket Péterfy Erika tanárnő,  Talpas Emil, Füzesi Norbert, Zilinszki Botond diákok készítették, a vedeót pedig Magyari Tímea. 


Aki pedig eddig végigolvasta a beszámolót, szintén jutalmat érdemel, íme Timiék pezsgőtablettája, vagyis a buborékok táncának második része:




kedd

Mindent bele!





Eperjesi Noémi tanárnő rajzversenyt szervez Batyuba zárt Vásárhely címmel.  A résztvevő gyermekeknek városunk szépségeit kell megrajzolniuk, elővarázsolniuk a batyuból: épületeket, templomokat, utcákat, tereket - mindazt, ami Marosvásárhelyt egyedivé, széppé, teszi, amit nehezen felejtenénk el, bárhová is vessen az élet. Itt nőttetek fel, ezek között a sajátos szépségű kőbűvöletek között, rajzoljátok hát meg őket, használjátok az ecsetet és a fantáziátokat!

Műveiteken kötelező módon szerepelnie kell néhány homlokzati dísznek. Ezekkel az Iskola a Dombon  Egyesület Facebook oldalán ismerkedhettek meg.

Az utcákat, tereket melyeket lerajzoltok nem kell hűen visszaadniuk a valóságot. Olyan épületeket is rajzolhattok egymás mellé, melyek a valóságban nincsenek egymás mellett.

Gyakran ismételt kérdések:

MIT KAPUNK AZ ELEJÉN?
Kaptok majd a versenyen egy olyan utasítást, hogy rajzoljatok le x számú félköríves záródású ablakot, y számú pilasztert, stb., műveiteken ugyanis kötelező módon szerepelnie kell néhány homlokzati dísznek. Hogy milyen építészeti elemekre kell figyelni, azt ebben a bejegyzésben is megtalálhatjátok, további képeket láthattok még erről az Iskola a Dombon Egyesület FB oldalán.  

LEHET-E CSÚNYA DOLGOKKAL MEGTÖLTENI AZ UTCÁKAT, TEREKET?
Az épületek csupán háttérként szolgálhatnak, az utcán bármi történhet, persze a jó ízlés határain belül, és az erőszak szélsőséges formáit is kerülni kéne. (Pl. Miki egér nem fejezheti a Rózsaszínű Párducot, stb)

MEKKORÁT ALKOSSAK?
Az alkotást A3-as rajzlapra kell készíteni és bármilyen technikával kivitelezhetitek. (színes ceruza, vizfesték, aquarell, stb.) 

SZÁMÍT A KOR?
Hát attól függ... A verseny V-VIII. osztályosoknak szól. Ha viszont arra vonatkozik a kérdés, hogy melyik korban ábrázolod Vásárhelyt, akkor nem. Tehát a Bodor-kutat, és a Bem-szobrot is lerajzolhatod, vagy  román katona ismeretlen szobrát... őőő.... akarom mondani az ismeretlen román katona szobrát, amely már szintén nem létezik.


DE HOL ÉS MENNYIT?
A rajzverseny helyszíne Liviu Rebreanu Általános Iskola, időpontja december 17., 13 óra. A gyerekek két órát alkotnak.

MIT KAPUNK A VÉGÉN?
Valami pici dolgot, pl. egy sportszeletet mindenki. Az ügyesebbeknek könyvjutalom is jár majd, 
amit a magyar kormány által működtetett Bethlen Gábor Alapnak kell köszönni, a kövesdombiaknak pedig 6 pont is jár történelemből. 

ÉS KI DÖNTI EL, HOGY KI MIT KAP? 
Eperjesi Noémi és Bence Nóra rajztanárnők,valamint Kerekes Szilárd történelemtanár.

HOGY NÉZETT KI AZ ISMERETLEN ROMÁN KATONA?
Jól, menő volt, különösen miután felfutott rá a vadszőlő. 




(ezt a bejegyzést Eperjesi Noémi írta, de Kerekes Szilárd is alaposan belepiszkált )