péntek

Hippodrom!

Ha nem is kellet úgy futni, mint a lovaknak, azért elég kemény verseny volt a tegnapelőtti szövegértési vetélkedő. Sok féle szöveggel kellett megküzdenie annak a 33 diáknak, aki vállalta a megmérettetést. Habár találkozhattak meserészlettel (Oz, a nagy varázsló, A deákból lett király), meg József Attila Altatójával is, azért a feladatok nagy része nem volt kifejezetten gyermekbarát. 

A feladatok a linkre kattintva érhetőek el: REDMENTA




A verseny neve amúgy nem a címben szereplő szó, bár lehet, hogy ez is pont olyan jó lett volna, mint az Érted fiam (?) többek között amiatt, hogy a versenyt megelőző közel egy évben az órákon kiosztott szövegértési feladatokban elég sok idegen eredetű szó volt, és habár nem mindig kellett sietni a feladat megoldásával, sokan igyekeztek gyorsan befejezni. 

 A hippodrom lovas- és kocsiversenyek pályája az ókorban, a görög hippodromosz a hipposz (‘ló’) és dromosz (‘futás, út, pálya) szavak összeillesztéséből ered. 
 
A képen Tóbiás pont ezt a szót mondja Schneider Mátyásnak, jóllehet problémájának okát Hyppolitnak hívják. A második magyar hangosfilmet a verseny napján (november 27-én) mutatták be, csak néhány évvel korábban, 1931-ben. Ezért két feladat is ezzel a filmmel volt kapcsolatos. 


A verseny egyik fő célja a legjobbak jutalmazása volt. Erre pedig azért van lehetőség mert a magyarországi Bethlen Gábor Alaptól támogatást kaptunk. (negyedszerre pályáztunk sikerrel).







A díjazottak

I. díj
Tamás Kristóf (VII. D)

34 p.
II. díj
Szántó Vivien (VII. E)

33 p.


III. díj
Budai Beatrix (VIII. D)

32 p.
Dénes Ingrid (VIII. D)

32 p.
Fazakas Tamás (VIII. D)

32 p.
Simon Dávid (VII. E)

32 p.
Szabó Eszter (VII. D)

32 p. 
Talpas Emil (VIII. D)

32 p. 
Dicséret
Csinádi Kriszta (VIII. D)
31  p.
Dicséret
Kádár Bernadett (VIII. D)
30  p.
Dicséret
Fodor Andrea (VII. E)
30  p.
Dicséret
Koszta Krisztián (VI. E)
30 p.

A maximális pontszám 36 volt.


Az első, második és harmadik helyen végzettek maguk választhatják ki jutalomkönyveiket 50 lej értékben a Bookline.ro oldalról. A könyv szerzője viszont csak magyar (vagy magyarországi) lehet. Édességet mindenki fog kapni, ahogyan tízest vagy plusz pontokat is, vagy mindkettőt. 


Képek.












kedd

Péterfy Erika tanárnő az idén is szeretettel vár titeket

A Bethlen Gábor Alap támogatásával tartjuk meg az idén is, december 13-án a Ruzitska Béla Kémia Versenyt a Rebreanuban, ahogy az eddigi két alkalommal is,  kövesdombi és Bernádys diákok számára.



Téma: A 150 éves periódusos rendszer

A vetélkedő anyaga

1) a hetedikes tankönyv

2)  http://vilaglex.hu/   oldalról:

  -  2019 – a periódusos rendszer 100 éve 
  - Kémiai elemek elnevezése
  - Legek kémiája
  - Mengyelejev élete és munkássága






Dobrescu Kovács Nóra: Osztálykirándulás (október 19-20.)





VI.F osztálykirándulás

Brassó-Tölcsvár-Ormos-Rozsnyó

Elindultunk erre a kirándulásra és hát már az út is vices volt. Ellátogattunk a Bran (Tölcsvári) kastélyba, és végigjártuk “Drakula útját” ezután a Cenkre felvonóval értünk fel, ahonnan megcsodálhattuk Brassó és környéke szépségét.
Ormoson, mind a diákok, mind a tanárok szeretettel fogadtak és kényelmes szálláshelyet biztosítottak számunkra.
Másnap a Rozsnyói Dino-land-ben ámultunk nagyokat és jópáran másztak is a kötélpályán.
Felejthetetlen emlék marad.