csütörtök

Az idén lesz 390 éve


hogy meghalt BETHLEN GÁBOR erdélyi fejedelem. Nem élt sokat (49 évet), de ezt más kortársáról is el lehet mondani. Elődjei közül Bocskai István is annyit élt, mint ő, Báthory Zsigmond még kevesebbet (41 évet). Az erdélyi fejedelmek általában nem élték meg a 60 éves kort. Bethlennek az uralkodása sem mondható hosszúnak, mindössze 16 év. Kolozsváron választják meg fejedelemnek 1613-ban. 






Bethlen Gábor kiváló diplomáciai érzékkel majdnem teljesen függetlenítette magát az Oszmán Birodalommal szemben. Kihasználta, hogy a Portát lekötötte a perzsa háború, és a Habsburg veszélyre hivatkozva elérte az adó elhalasztását, valamint az erdélyi hadak távolmaradását a török hadjáratokból. Bethlen Gábor az 1618-ban kirobbant harmincéves háborúba, seregével Bécsig nyomult előre. Rövid időn belül az egykori Magyar Királyság jelentős része került birtokába. A Habsburgokkal megkötött nikolsburgi béke (1621) hét vármegyével gyarapította Erdély területét. Erdély nemzetközi helyzete azzal is megerősödött, hogy két újabb magyarországi hadjárat után, 1626-ban Bethlen Gábor feleségül vette Brandenburgi Katalint, a brandenburgi választófejedelem húgát. Ezzel pedig egy erős protestáns szövetség tagja lett.



Erdély kék színnel





szombat

Matek és magyar tantárgyversenyekről

Amíg a Dombon Fürkész verseny zajlott, addig iskolánk néhány tanulója a Bolyaiban megrendezett megyei tantárgyversenyen vett részt. Az ötödikesek és hatodikosok 2 órát, a hetedikesek és nyolcadikosok 3 órát írhattak. (az iskolánkból résztvevő diákok nevei ITTAlbert-Buzási Margit tanárnő üzeni: hivatalos eredmény hétfőre várható. 


 Nagyjából középen a hatodikos Tamás Kristóf


Feladat: találd meg Forró-Bathó Eszter-Annát a képen!


A múlt heti matematika tantárgyversenyen Hegedűs Péter (VI. d, felkészítő tanárja Vészi Gabriella) továbbjutott a megyei szakaszra.







csütörtök

Újdonságok a következő tanévben


Kovács Zoltán 12 órával ezelőtti‎ bejegyzése a MAGYAR OKTATÁS (ÁLLAMTITKÁRI KABINET) nevű FB csoportban


Ecaterina Andronescu tanügyminiszter február 19-én tartott sajtótájékoztatóján kihirdette a 2019-2020-as tanév szerkezetét, részletezte a VII., VIII. és XI., XII. osztályos diákok próbavizsgáinak menetét, közzétette az előkészítő osztályba való beiratkozás módszertanát és kalendáriumát, valamint ismertette az oktatásra elkülönített, 2019-re kiutalt költségvetést is.

Új tanévszerkezet:

• A 2019-2020-as tanév 2019. szeptember 9-től 2020. június 12-ig tart.

• Az első félév 15, a második pedig 20 hétből áll.

• Az óvodások és kisiskolások őszi vakációjának időpontja 2019. október 26. – november 3.

• A téli szünidő háromhetes (2019. december 21. – 2020. január 12.), és egyben ez lesz a félévek közti vakáció is.

• A tavaszi vakáció 2020. április 4– 21. között lesz.

• A XII. osztályosok 2020. május 29-én ballagnak el, a VIII. osztályosoknak pedig 2020. június 5-én ér véget a tanév.

Próbavizsgák:

Az országos próbavizsgák 2019 márciusában zajlanak:

• Március 11–13. között a VII., VIII. osztályosok

• Március 18–21. között pedig a XI., XII. osztályosok tudásfelmérésére kerül sor.

• A hetedikesek számára idén bevezetett próbavizsgán matematikából, illetve a XI. osztályosok próbaérettségijén matematikából és történelemből a tételek 30%-ban objektív itemeket fognak tartalmazni – tudatta a tanügyminiszter.

Beiratkozás előkészítő osztályba:

• Az előkészítő osztályba való beiratkozás módszertanában nem történt jelentős változás.

• Továbbra sem csak azokat a gyerekeket lehet beíratni, akik 2019. augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, hanem szülői kérésre azokat is, akik 2019. december 31-ig lesznek hatévesek és a pszichoszomatikus fejlődési felmérés alapján alkalmasak az iskolakezdésre.

• A szülők a beiratkozási kérvényeket az iskolákban tehetik le a beiratkozás első szakaszában, 2019. március 4–22. között.

• A megkülönböztető kritériumok a következők: fogyatékosságot igazoló orvosi dokumentum; árvaságot, félárvaságot vagy nevelőotthonban, nevelőszülőknél való nevelkedést igazoló okirat; testvér hallgatói jogviszonya az illető iskolában.

2019-es költségvetés:

• 2019-ben az állami költségvetésből 10 milliárd lejjel jut több az oktatásra, ami a tavalyi összeghez képest 47,40%-os növekedést jelent.

• A tanügyminiszter elmondása szerint ez a költségvetés az 5095 tanintézményben végzendő rehabilitációs, korszerűsítési és beruházási munkálatok mellett fedezni fogja:

• a fizetésnöveléseket,

• a törvényhatározatokból adódó költségeket,

• az élelmiszer-juttatásokat,

• a vakációs utalványokat,

• az egyetemek finanszírozását,

• étkezdék létrehozásának támogatását

• és az 1489 kültéri illemhellyel rendelkező tanintézményben víz- és csatornahálózat, valamint beltéri mellékhelyiségek kialakítását.

• A tanügyminiszter továbbá kijelentette, hogy a diákok fejkvótája idéntől 4,413 lejről 5,384 lejre nőtt, mindez 22%-ot jelent.

• A Digitális Románia nevű országos program költségvetését, melynek keretében 1,45 millió táblagépet vásárolnak az V–XII. osztályos diákoknak és 90 000 interaktív táblát az iskoláknak, több mint kétmilliárd lejjel egészítik ki – jelentette ki Ecaterina Andronescu tanügyminiszter.

• Újdonság továbbá, hogy a következő tanévben a tanügyminiszter ígérete szerint a diákok tanszercsomagot és sportfelszerelésre beváltható utalványt is kapnak majd.

szombat

Ismét Zrínyi!



A hét végén két matematika verseny is zajlott iskolánkban.


Bató Domokos tanár úr nyugdíjba vonulása óta iskolánkban  a Zrínyit Szabó Tünde tanárnő szervezi. Az idei verseny alkalmából február 15-én négy iskola (Bernády, Bălcescu, Maroskeresztúr, Rebreanu) több mint 250 diákja gyűlt össze a Kövesdombon. Eredmények hétfőn várhatóak.  






kedd

420 éve történt

Báthory Zsigmond lemond az erdélyi trónról Báthory András javára



Báthory Zsigmond (1588-1602, megszakításokkal) nagybátyja halála után került Erdély élére. 1588-ban a medgyesi országgyűlés előtt tette le a fejedelmi esküt. Többszöri lemondása a trónról Erdély helyzetét gyengítette. Politikájának fő célja a török szövetség felmondása volt, viszont az országgyűlés és a törökpárti főurak ezt ellenezték, ezért Kolozsvár főterén ítélet nélkül kivégeztette őket. A 15 éves háború idején a fejedelem és Erdély csatlakozott a Szent Ligához, ahhoz a törökellenes szövetséghez, amelynek fő irányítója a Habsburg Birodalom volt.

 A sikeres havasalföldi hadjáratot követően 1596-ban megfordult a hadiszerencse: Erdély hadszíntérré változott, és a fejedelemséget belső hatalmi harcok is gyengítették. Közben Zsigmond a székelyekkel is szembekerült: szabadságot ígért azoknak a közszékelyeknek, akik csatlakoznak a török elleni háborúhoz,viszont az erdélyi országgyűlés, a Mihály havasalföldi vajdával szövetségben vívott gyurgyevói (Giurgiu) csata után, visszavonta a fejedelem ígéretét. Ekkor zajlott a „véres farsang”, amikor leverték a székelyek lázadását: ennek eredményeként sem Zsigmond, sem a Báthory-dinasztia következő fejedelme nem kapott több katonai segítséget a székelyektől. 

1599-ben átadta a hatalmat unokatestvérének, a Lengyelországból hazatért Bá­thory András bíborosnak, aki nem folytatta elődje politikáját, kilépett a törökellenes szövetségből. Ekkor Rudolf császár Mihály vajdára bízta Erdély visszatérítését a Szent Ligába. A sellenberki csatában a székelyek Mihály vajda mellé álltak, akiknek a segítségével legyőzték Báthory Andrást. A menekülő fejedelmet a székelyek Csíkszentdomokoson meggyilkolták.

Mihály vajda átvette Erdély kormányzását, mint a Habsburg császár helytartója. A székelyek visszakapták Mihálytól kiváltságaikat, ezért elkísérték a vajdát a moldvai hadjáratába. Néhány hónapig Mihály kormányozhatta mindhárom országot (Havasalföld, Erdély, Moldva). Az elégedetlen erdélyi nemesség segítséget kért a Habsburgoktól, akik a kegyetlen Giorgio Basta zsoldosvezért küldték Erdélybe. Basta 1600-ban Miriszlónál legyőzte Mihály seregeit. A Basta pusztításai miatt elégedetlen erdélyiek közben visszahívták 

Báthory Zsigmondot, a fejedelem Goroszlónál vereséget szenvedett Basta és Mihály seregeitől. A császár időközben a túl nagy önállóságra és hatalomra törekvő Mihály vajdát megölette, így a fejedelemség élére kormányzóként Giorgio Basta került, aki 1600–1604 között kifosztotta Erdélyt. Báthory Zsigmond nem mondott le végérvényesen a hatalomról, haláláig több visszatérési kísérlete is volt.

A hosszúra húzódó hadakozás mindkét nagyhatalmat kimerítette, és Erdély számára is jelentős pusztítással járt. A Habsburg kormányzat nem engedte Erdélyt kilépni a háborúból, Basta generális kormányzata pedig egész területek elnéptelenedését okozta. Az elkeseredést fokozta II. Rudolf császár elhibázott valláspolitikája, a magyar és erdélyi területeken elindított erőszakos ellenreformáció. Elvették a protestánsok templomait, és törvénytelenül próbálták megakadályozni a vallási kérdések országgyűlési tárgyalását. Az uralkodó több magyar főúr ellen alaptalan felségárulási pert indított, hogy vagyonuk elkobzásával enyhítsék a kincstár hiányát. 

A Bocskai-felkelés


 Az általános elégedetlenség akkor torkollott felkelésbe, amikor Bocskai István került az udvar célkeresztjébe. Bocskai, Báthory Zsigmond nagybátyjaként kulcsszerepet játszott a török függőség elutasításában és az erdélyi katonai sikerekben. Tekintélyének köszönhetően az ellene küldött hajdúk, akik a háborús kudarcok és a vallási sérelmek miatt amúgy is lázadoztak, Bocskai oldalára álltak. Szövetségük váratlan katonai sikerek sorát hozta. Rövid időn belül a Felvidék és Erdély is Bocskai irányítása alá került. A rendek 1605.  február  21-én  Nyárádszeredában  Erdély,  majd  1605.  április  20-án  Szerencsen  Magyarország  fejedelmévé  választották.

(A szöveg nagyjából az új MAGYAR TÖRTÉNELM TANKÖNYVBŐL van, IDE kattintva elérheted)

hétfő

2 százalék



Egy erős magyar tagozatért

Kedves szülők és más támogatók!


Kérjük önöket, hogy az idén is támogassák a múlt évi adójuk két százalékával, az ISKOLA A DOMBON EGYESÜLETET. Ez a pénz már az államnál van, és ha nem rendelkeznek róla, ott is marad.




Miért jó ez mindenkinek?

1) az osztályfőnökökhöz eljuttatott kitöltött ívek függvényében támogatjuk az osztályközösséget (15 lej papíronként, miután átadták nekünk az egyesület részére kiállított számlát - jutalomkönyveket, taneszközöket, az osztály számára szükséges felszereléseket, szemléltető eszközöket lehet vásárolni)

2) az év végi ünnepségen minden olyan diák oklevelet és jutalomkönyvet kap az egyesülettől, aki legalább 50 tízest szerezett a tanév folyamán, aki 100-at, az maga választ interneten 70 lej értékben

3) egyesületünk támogatja a Fürkész versenyeket, a kicsik farsangi mulatságát, és egy sor olyan versenyt, melyet iskolánk pedagógusai szerveznek

4) jutalomban részesítjük a megyei tantárgyversenyeken kimagasló eredményt elért tanulókat

5) Tevékenységünkkel önbecsülésünket kívánjuk növelni, és jó példát mutatni más vegyes iskolák magyar tagozatának







az I-est kell kitölteni +  aláírni a "semnatura contribuabil"-nál

Hárman nagyon ügyesek voltak!



Már egy hete tudjuk, hogy 3 diákunk nagyon ügyes volt egy matekversenyen, de vártunk még egy hetet az eredmény közzétételével, azért hogy járjon le a fellebbezési időszak. Két nap meg kellett nekem is, hogy leessen, hogy Vészi Gabriella tanárnő szerénységből a suli magyar pedagógusainak csoportjában osztotta meg a jó hírt, s nem az iskola csoportjában. Amint a lájkokból és hozzászólások számából is látszik, nagyon örülünk Szőcs Dávid, Hegedűs Péter, Bene Hunor Zsolt és a tanárnő sikerének!


szombat

Felkerültek a listára!


Albert-Buzási Margit tanárnőtől tudjuk: 


A Mikes Kelemen magyar nyelv és irodalom tantárgyverseny

Bernádyban megrendezett körzeti szakaszának továbbjutói 

2019. január 31.


Diák neve
Oszt.
Jegy
Felkészítő tanár
Adorjáni Kriszta Hanna

V.
9,00
Albert-Buzási Margit
Fodor Andrea

VI.
9.40
Albert-Buzási Margit
Szántó Vivien

VI.
9.20
Albert-Buzási Margit
Tamás Kristóf

VI.
9.25
Albert-Buzási Margit
Budai Beatrix Nóra
VII.
9.00

Albert-Buzási Margit
Dénes  Ingrid
VII.
9.00

Albert-Buzási Margit
Forró-Bathó Eszter-Anna
VIII.
9.20

Majláth Gabriella