A képeket Simon Annamari küldte, ezzel a címmel: Iskola-karbantartás. A VIII. e lányait látjuk, amint Ferencz Éva tanárnő vezetésével nekiesnek a zöldnek, kitépik azt, azért hogy láthatóvá váljon városunk szimbóluma, a közkedvelt piskótakő. 😜 Az akcióra azért volt szükség, hogy itt is lehessen tornászni.
Egyébb: A kisebb elemi osztályokban még mindig nincs romántanítás, a nagyobbakban az első román óra jó hangulatban telt, volt ahol cukorkát kaptak a gyerekek. Mivel a blog elsősorban pozitív eseményekre fókuszál, ezzel a témával most többet nem is foglalkozunk. Talán még annyit, hogy aláírásgyűjtések vannak folyamatban, nem csak nálunk, hanem városunk más iskolájában is.
Máshol ilyen is volt:
Eddig szerintem minden rendben. Fehér zászlóból ugyan túl sok nem volt (azért több, mint amennyi itt látszik), de az IDE által felajánlott, 120 méter fehér szalag gazdára lelt, és sok felnőtt illetve diák is szalaggal jött iskolába. Az évnyitó után összegyűlt magyar tanítók megegyeztek, hogy a fehér szalagot egész héten hordani fogják, s másokat is erre biztatnak. A tanítónők beszámoltak arról, hogy több szülő is jelezte, hogy szerintük a fehér szalag nem elég, radikálisabb lépésre is szükség lenne. Egyik osztályban komolyan felvetődött annak a lehetősége, hogy a szülők nem engedik román órára a diákokat. Az Iskola a Dombon Egyesület részéről üdvözöljük ezt a határozott kiállást. Voltak szülők, akik arra kérték a tanítókat, hogy maradjanak bent román órán, és segítsék a tanárt. Legyen világos mindenki számára: Romániában 100 éven keresztül rengeteg olyan ötletet valósítottak már meg, aminek célja az volt, hogy ... ne unatkozzunk, hanem románul tanuljunk. Ha most belenyugszunk a minket ért sérelembe, sőt még segédkezünk is az ötlet kivitelezésében, máris fog jönni a következő: egyes tantárgyak román nyelven való oktatása, és esetleg ezeket is majd román tagozaton tanító tanárokra bízzák, hisz ők mégiscsak jobban beszélnek románul (ezt is szülők mondták, nem én). Kívánom hogy küzdelmünk legyen színes, legyen legalább annyi ötletünk, mint a hatalomnak, hogy az se unatkozzon.
Újoncok
elsősök
régi motorosok, kár hogy mire az osztály bevonult, gondos kezek eltüntették a szöveg nagy részét
Az augusztus végén megjelent diszkriminatív tanügyi rendelet még idei végrehajtásáról senki nem volt meggyőződve - péntekig, a vakáció utolsó napjáig.
Pénteken tudták meg ugyanis az érintettek (miért nem egy héttel korábban?), hogy kis osztályokban is tanítani fognak. Vannak köztük olyanok, akik nem romántanárként van alkalmazva, igaz egyetemi végzettségük alapján taníthatnak románt is. Tehát az nem számít, ha a tanító(nő) már számos esetben vizsgázott a román tananyagból (főiskolai licenszvizsga, versenyvizsga az állásra, fokozati vizsgák, továbbképzések), a lényeg az, hogy román szakot végzett tanár legyen. Pénteken kiderült: ha nem megoldható, hogy a magyar elemiseket tanár tanítsa, akkor lehet tanító is, de semmiként az illető diákok tanítója, hanem legrosszabb esetben jelenleg állás nélküli román szakos tanító, vagy valamikor román szakon oktató nyugdíjas tanító. Azzal, hogy a románt elemiseknek román tanár tanítsa, többen egyetértenek. Az iskolánk magyar Facebook csoportjában (Iskola a Dombon) rendezett szavazáson, a véleményt nyilvánítók (aktív pedagógus nincs köztük) közel tizede így vélekedik, de még ők is úgy gondolják, hogy az újítást jobban elő kellett volna készíteni, és a tanároknak magyarul is kellene tudnia. Mindent összevetve, sokan csalódottak, az egész egy kapkodva, rosszul előkészített gigantikus kísérletnek tűnik, ami kárt okoz az emberi kapcsolatokban, és fogalmunk sincs, hogy milyen hatással lesz a diákok felkészülésére. A tiltakozási forma, amit választottunk (fehér karszalag viselése), nem saját ötlet, az ügy kapcsán más iskoláknál is alkalmazni fogják. Fehér karszalagot fognak viselnia 9-től kezdődő évnyitón a tiltakozó szülők, tanárok, és diákok. Megkérjük a szülőket, hogy készítsék fel gyerekeiket az eseményre, adják tudtukra, hogy egyetértenek-e azzal, hogy karszalagot viseljenek, vagy sem, ugyanis valamivel több mint 200 karszalagot mi is felajánlunk a résztvevőknek. A mi karszalagunk vékony, 6 mm széles, aki akar hozhat otthonról sajátot. Kérem segítsenek abban, hogy szerény tiltakozásunk pozitív közösségi élménnyé váljon, hisz igazából ez a fő célja. Üdvözlettel: Kerekes Szilárd, történelemtanár Az Iskola a Dombon Egyesület által felajánlott karszalagokat majd pedagógusoktól, illetve önkéntes nyolcadikos diákjainktól lehet átvenni. Nem fogunk a kapuban állni, kérdezősködni kell magyarul beszélő felnőttektől, diákoktól, hogy kihez kell menni.
(G mint nagy gombóc a tancik torkában) Pénteken átmegy a tanárnő a tanítónőhöz mosolyogva azzal, hogy keddtől nem a tanítónő fogja tanítani a románt a gyerekeknek, hanem ő. Tanárnă: És mit kell tanítani? (igaz történet nyomán)
Péntek dél körül megjelent a tanfelügyelőség honlapján, hogy hogyan kell végrehajtani azt a rendeletet, amin augusztus vége óta csodálkozunk, mivel nem tudtuk elképzelni, hogy ezt egyáltalán hogy is képzelték. Lásd: ITT Senki ne aggódjon, olyan lehetőség nem fordulhat elő, hogy mégis a tanci tanítsa a román nyelvet saját osztályában, mert ha nem sikerül román nyelvet és irodalmat tanító tanárt találni nekik, a következő kategóriákból biztosan kerül: - olyan tanár, aki soha nem tanított románt, soha nem versenyvizsgázott román tanári állásra, de van ilyen egyetemi végzettsége (pl. olasz-román szakos, és eddig csak olaszt tanított) - olyan romántanár vagy román szakon oktató tanító (!), akinek a 2018-as versenyvizsgán való sikeres részvétel után nem sikerült elhelyezkednie - nyugdíjas tanár vagy tanító, aki korábban román szakon tanított A kövesdombi általános iskolában (és más iskolákban is) már végrehajtották a rendeletet, az érintett tanárok tudják, hol fognak tanítani. Vannak köztük olyanok, akik eddig inkább idegen nyelvet tanítottak (franciát).