szerda

A tanév utolsó vetélkedőjén

Adrienn már megint elképesztő volt... de először:

Bevezető
Az Iskola a Dombon Egyesület ebben a tanévben 6, többségében művészettörténet-történelem tárgyú vetélkedőt szervezett, ezeket általában valamelyik iskolával közösen. A mostanit a Székely Varga Mária Melinda történelemtanárnő által vezetett dombói iskolával.

Pénzünk a megvalósításhoz főleg a magyar államtól, valamint a kollégák és szülők adófelajánlásából volt. Ezúttal is nagyon köszönjük mindenkinek. Az egyik haszna ezeknek az volt, hogy egyesek kedvet kaptak a versenyekhez, s 4-en az országos magyarságtörténet tantárgyverseny országos szakaszáig jutottak, és ott remekül teljesítettek. 

Lásd: Népújság - Történelmet írtunk

Erről a versenyről
Vetélkedőnk témája az Osztrák-Magyar Monarchia korában élt festők voltak. A vetélkedőt megelőzte egy közel két hónapig tartó internetes vetélkedő sorozat, ezeken a vetélkedőkön inkább a hatodikosok ügyeskedtek remekeltek (Forró-Bathó Eszter és Mătea Ramona, később Sárosi Robert is) plusz Szabó Nikoletta Laura, aki hetedikes. De az ötödikes Jeddi Rajmond is nagyon aktív volt.


A vetélkedő elején volt egy egyéni megméretkezés, ennek alapján párosítottuk a diákokat. Ezen maximális pontszámot ért el: Magyari Ágnes Beáta Szilágyi Karina, Toncea Réka Boróka és Török Adrienn, ők a végén egy jutalomkönyvvel többet kaptak. 



(azért mert így - jobbik esetben - eltakarta a gyereket, a rendes képért katt IDE

A versenyen a szokásos zavarba ejtő kérdések lettek feltéve, de a Művészek csoport tagjai (Magyari Ágnes Beáta és Székely Katica). mind megválaszolták őket. Ennek ellenére az utolsó, bekiabálós feladatra adott jó válasz miatt a Rippl lányok ( Miklós Renáta és Török Adrienn) az első helyre kerültek. (a bekiabálós feladat olyan, hogy akinek hamarább eszébe jut a válasz, az meg is mondja, a kifejezést Forró-Bathó Eszter-Annától loptam).

Török Adrienn erre a részletre ráismerve mondta meg a választ: Tengerihántás. (kattints rá, ha a teljes képet akarod látni)




Pontszám
Csoport neve

Diákok

33 - I. Díj
Rippl lányok
Török Adrienn
Miklós Renáta
32 - II. Díj
Művészek
Magyari Ágnes Beáta
Székely Katica
31 – III. Díj
Festők
Bényi Erik Csongor
Szilágyi Karina
A festők
Székely Andrea
Toncea Réka Boróka
28 - Dicséret (IV. hely)
Felejtés
Jánosi Vivien
Székely Dávid
-Festők-
Lukács Nikoletta
Szász Norbert



27
Történészek, 33, Pözsó

26
Rebreanus csövesek
20
21, Unikornisok


Az internetes vetélkedő díjazottjai

Forró-Bathó Eszter-Anna, 
Mătea Ramona-Cristina,
Sárosi Robert, 
Szabó Nikoletta Laura









 




A díjazottakról elfelejtettem képet készíteni külön, 
de a dombóiakat még utolértem a csergedi tetőn telefonon.
 Így ők ott készítettek magukról egy képet. 


A következő tanév első félévében tervezett vetélkedőinkről, melyre magyar állami támogatást kaptunk, itt olvashatsz: Májusban bolond a szív



kedd

Májusban bolond a szív

 -  százéves kalandra hív énekli Sárdi János az Álomkeringőben. (frissítés: nem pont így énekli de ha rossz a fülünk s még ráadásul állandóan a múlttal foglalkozunk, így is lehet hallani)  Ez most úgy jön ide, azon kívül, hogy még egy kicsit május van, hogy a tegnap már a második művészettörténeti vetélkedőnkre készültünk ebben a hónapban, mégpedig úgy, hogy annyit költöttünk rá, mintha pályázaton nyertünk volna rá pénzt, közben dehogy: az egyik helyen nem jártunk sikerrel, a másik helyen meg a múlt évhez képest késett az eredmények kihirdetése. Hanem estefelé mit látunk a Bethlen Gábor Alap honlapján... hát azt, hogy a magyar kormánytól ismét 250 000 forintot kapunk pályázatunkra.

Ennek pedig egyik lényege pont egy százéves kaland, pontosabban egy száz évvel ezelőtti. Na jó, egész pontosan 150-100.

December végéig reményeink szerint 5 olyan vetélkedőről számolhatunk be, mely valamennyire kapcsolódik az ezelőtt másfél évszázaddal létrejött Osztrák-Magyar Monarchiához.

1) az egyik a Ruzitska Béla kémia verseny lesz, mely egy olyan vegyészről fogja kapni a nevét, aki ugyanabban az évben született mint, a Monarchia (1867) és a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen volt tanár

2) lesz egy vetélkedőnk zenéből, itt a  Monarchia  főleg magyar, osztrák, cseh zeneszerzőire összpontosítunk

3) aztán lesz egy Vásárhely építészetéről szóló versenyünk alsó tagozatosoknak

4) de lesz egy földrajzi-történelmi vetélkedőnk is a Monarchiáról

5) egyik Monarchiával kapcsolatos vetélkedőnket pedig pont ma tartottuk, íme milyen szép oklevelet terveztük egy Rippl-Rónai József által festett kép segítségév el, kár hogy Berei Izabella nevű diák nem létezik, és ez csak a versenyen derült ki.


Erről a versenyről, itt találsz beszámolót: A tanév utolsó vetélkedőjén...



a  BETHLEN GÁBOR ALAPról

Magyarország ezen keresztül támogatja a határon túli magyarságot, a BGA juttatja el a magyar tagozaton tanuló diákoknak a "magyar pénzt".


Az idén 424 olyan pályázatot bíráltak el pozitívan az erdélyi BGA-nál, melyek oktatási célokat szolgálnak. Általában 200-300 ezer forintot ítéltek meg. Azon erdélyi pályázók viszont, akik a központi, budapesti  BGA-nál pályáztak sikerrel, minimum 600 ezer forintot kapnak.

péntek

Na akkor most mindenki kapaszkodjon meg

vagy üljön le, mert azért az nem semmi, hogy valakinek 150 tízese gyüljön össze egy tanévben. Gratulálunk Székely Dávidnak, a jövő héten pedig  ugyanezért Forró-Bathó Eszter-Annának.


Nem kell megijedni, ez az akármi csak nyomokban tartalmazza azokat az elemeket, amik azon az oklevelen lesznek rajta, amit a százötvenesek kezükbe kapnak majd az évzárón. Nem csak két ilyen oklevél várható. Június elejéig ugyanis Török Adrienn is büszke várományosa lesz. De már jó ideje száz tízes fölött van Diosán Dávid és Mătea Ramona is.

Az  évzárón  - hála a sok 2 százalékos felajánlásnak - oklevelet  és természetesen könyvet kapnak azok is, akik ügyesen szerepeltek a megyei meg országos tantárgyversenyeken. 

szombat

Ismerkedés a szentekkel






Vásárhelyen a diákok többsége nem katolikus, és ezért vallásórákon sem elsősorban róluk van szó (a szentekről). Kirándulások alkalmával viszont sokszor betévedünk egy-egy katolikus templomba, s ha értjük, amit látunk, értelmesen és olcsón (még inkább ingyen) eltölthetünk akár egy fél vagy egész órát benne, csak a képeket, szobrokat bámulva. Olykor egész különös dolgokra bukkanhatunk, mint például az alábbi szószék esetében:


Találós kérdés (plusz pontos): egy Limbach nevű, kis németországi település nagyon kicsi templomában van egy nagyon kicsi szószék (amúgy a szószékre kívülről lehet felmenni, de ez most mindegy). Szóval a kicsi szószék olyan kicsi, hogy a négy evangélista közül csak háromnak a szimbóluma fért el egymás mellé. Hol van Máté, akit angyalként, vagy emberként ábrázolnak? (jobb klikk segítségével nagyban lehet megnyitni a képet)




Szóval a Bajorországi keresztény művészet nevű vetélkedőnk nem csak azt a célt szolgálta, hogy megismerkedjünk három templommal és 4 festővel, a diákok a keresztény ikonográfiába nyerhettek betekintést.  Az eseményre csütörtökön (május 11-én) került sor, és az egyike volt annak a 2 vetélkedőnek, amit az Iskola a Dombon Egyesület egy másik iskolával közösen szervezett ebben a félévben.


A helyszín
A Nicolae Bălcescu Általános Iskola az "Orosz piac" közelében van, abból amit láttunk szépen felújított, rendben tartott iskola. Kissé meglepett, hogy a földszinti folyosó tele volt aggatva nemzeti színű akármikkel, de hát valakik úgy érezhették, hogy kompenzálni kell azt, hogy magyar az igazgató (Nagy Ibolya).

A szervezők: két történelemtanár (Neagu Katalin és Kerekes Szilárd)  és Portik Kinga némettanárnő







A diákok: a versenyen eredetileg  hatodikos diákoknak volt kitalálva, de  jelentős arányban voltak hetedikesek és nyolcadikosok is. Összesen 32-diák vett részt a vetélkedőn, 13-an a Bălcescuból, 19-en a kövesdombi iskolából.









A vetélkedő:

1) először egy 6 pontos feladatot kellett megoldani, mely alapján aztán összepárosítottuk a két iskola tanulóit. A legmagasabb (maximális) pontszámot az 
országos magyar történelem tantárgyversenyen is remekül teljesítő diákunk Forró-Bathó Eszter-Anna és Mătea Ramona-Cristina kapta, de nagyon ügyes volt még Székely Dávid, Diosán Dávid, Demeter Hilda Izabella és Kolcsár Lóránt is, akik majd a végén ezért külön jutalomban részesültek.








2) A több mint húsz feladat némely kérdése alapos felkészülést 
igényelt, hiszen olykor kis részletek alapján kellett azonosítani egyes képek alkotóit vagy az ábrázolt szenteket. A következők részesültek díjakban:

I. Díj
Blăjan Richard és Forró-Bathó Eszter-Anna
Boeru Zoltán és Mătea Ramona-Cristina
II. Díj
Csiki-Harmath Ivett és Máthé Ingrid
Székely Dávid és Varga Kinga
III. Díj
Demeter Hilda és Péterdeák Tamás
Toncea Réka Boróka és Magyari Ágnes
Dicséret
Bödör Izabella és Fazakas Csongor
Kodori András és Gödri Krisztián

Különdíjban részesültek a két hónapon keresztül tartó internetes vetélkedő legügyesebbjei is. (ábécé sorrendben: Forró-Bathó Eszter-Anna, Jeddy Rajmond, Mătea Ramona, Sárosi Róbert, Szabó Nikoletta Laura)









Az itt látható képek többségét Portik Kinga és Kerekes Szilárd készítették Butyka Anett és Szász Szonia telefonjával. Van viszont olyan kép is, melyeket Butyka Anett és Szász Szonia készített.




további képek az Iskola a Dombon Egyesület FB oldalán