hétfő

Kozma Rozália tanítónő: Ékes Magyar Nyelv

A magyar nyelv ,, leges-legszebb nyelv, kerek e nagy világon”(Bencze Imre).
    November 13-án, vasárnap, a  kövesdombi Liviu Rebreanu Általános Iskola is megnyitotta kapuit diákjai előtt, hogy a Magyar Nyelv Napját együtt ünnepelhessük.
Az Iskola a Dombon Egyesület kezdeményezésére,  a Magyar Kormány támogatásával, a Bethlen Gábor Alapítványon keresztül,  72 diák mérettetett meg a Magyar Nyelv Napján Lázár Ervin írónk munkássága köré épülő gazdag, változatos feladatsorozat által.
          Fő célunkat követve, színvonalas tevékenységek  segítségével tettük emlékezetessé ezt a napot, elsősorban nyelvi, irodalmi vonatkozású feladatok megfejtésével, de úgy, hogy közben mindenik más tudomány, illetve érdeklődési terület elemeit is érinthettük.

            A kisdiákok, a tanítóik felügyelete, irányítása alatt, már hetek óta készülnek a mai kihívásra. Kilenc csoport mérte össze tudását. A kedvelt meseíró mosolyt fakasztó figurái, kulcsszavai adták a csapatok neveit, ezzel is idézve Lázár Ervin emlékét: Ödönke, Széllelbélelt, Úritök, Mufurc, Kék, Sárga, Nyúl, Király, Reggel, mindezzel vidámabbá téve a gyerekek együttműködését.











                Ezalatt az ötödikesek, Albert Búzási Margit magyar szakos-  és Kerekes Szilárd  történelem szakos tanár  irányításával, szintén nyelvhelyességi vetélkedőn vehettek részt. A csapatneveket ugyancsak oly módon választották, hogy Lázár Ervin munkásságának tisztelegjenek:  Mesefalók, Lázárok Ervinei, A bátor hunok, Magyar lányok, Frissversek, Böngésző majmok.  Izgalnas, érdekesnél-érdekesebb feladványok kerültek megoldásra, a csapatok rokonértelmű, ellentétes jelentésű szavakat, ikerszavakat kellett keressenek, közmondásokat gyűjtsenek, magyarázzanak, érveljenek, rejtvényeket fejtsenek, de matematikai feladványok is színesítették a feladatsort.

         A szövegolvasás sem maradhatott el, s az egyik legkedveltebb feladat az állóképek megjelenítése volt Lázár Ervin meséjének az alapján.



          A jó hangulatot csak fokozta a tantermet díszítő mesejelenetek rajza, a csoportos dalolás, filmnézés.


          A Magyar Nyelv Napján mindenki ,,győztesként” távozhatott, oklevélben és könyvjutalomban részesülve.
         






















         Köszönet jár mindezért a Magyar Kormánynak, a Bethlen Gábor Alapítványnak, az Iskola a Dombon Egyesületnek, valamint  a sok lelkes, aktív pedagógusnak, hogy íly módon fejleszthetjük diákjaink magyar nyelvi és kulturális örökségét.







szerda

Vetélkedő Komor Marcell és Jakab Dezső építészetéről

A 19. század utolsó évtizedében kibontakozott egy új művészeti stílus, a szecesszió. Ennek kialakult egy magyaros változata is, melynek formanyelvét Lechner Ödön alkotta meg. Első nagy épületei, melyek az új stílus szellemében fogantak a budapesti Iparművészeti Múzeum és a kecskeméti Városháza.


Komor Marcell és Jakab Dezső által tervezett szecessziós Városháza és Kultúrpalota

Lechnernek több követője akadt. Érdekes, hogy a magyaros  szecesszió hívei között sok zsidó származású építész volt, például Jakab Dezső (1864-1932) és Komor Marcell (1868-1944).  Épületeiket főleg az egykori Magyarország keleti felében találjuk.Többnyire jó állapotban vannak, de akad olyan is, amelyik nem. Egyik legjelentősebb épületük, a ma Szerbia területén található szabadkai zsinagóga (felújítása, többek között magyar állami pénzből napjainkban zajlik). 



A magyar kormány támogatta november 10-én megtartott vetélkedőnket is, melyet Högyes Katalin és Neagu Katalin történelemtanárok segítségével szerveztünk meg. A verseny eredetileg a Katolikus Teológiai Líceumban zajlott volna, de a közismert események miatt más helyszínt kerestünk. Körtesi Sándor, a 7-es iskola igazgatója kézségesen befogadott minket. 

Az anyaországi támogatásnak köszönhetően még a negyedik helyen végzett csoportok is könyvjutalomban részesültek.


Högyes Katalin, Neagu Katalin, Szász Emese Rebeka, Forró-Bathó Éva Emese



Dobogós helyen a következő diákok végeztek: 

I. díj  - Forró-Bathó Eszter Anna, Székely Dávid

II. díj - Szabados Edina, Török Adrienn

III. díj - Bartha Anna,  Blăjan Richard, Dénes Magor, Török József

Dicséretben részesültek: Bereczki Izabella, Böjthe Dávid, Nagy Balázs, Pál Anita, Szász Hunor

a vetélkedő anyaga itt található: http://ide-komor-jakab.blogspot.ro/

Fényképek: Szász Emese Rebeka