vasárnap

Nemrég történt


T.i. az, hogy kitört a vakáció. Forrón hömpölygött végig az iskolaudvaron, még mentőt is kellett hívni miatta. Az egy héttel ezelőtti nyolcadikos ballagás azért kellemesebb volt.




Az idén három román és két magyar osztály végzett. A magyar osztályok osztályfőnökei Ferencz Éva tornatanárnő és Zsidó József földrajztanár voltak. 




Kívánjuk, hogy  legyenek derűsek, jussanak el oda, ahova akarnak, vigyázzon rájuk legalább egy szent, mindig legyen sok sütnivalójuk.









Minden bizonnyal úgy éreznek most, ahogy egykoron a közismert 18. században élő bajor származású török tiszt, Agnus Laufer bég, mikor cimboráival gyorsan kellett elhagynia valamelyik ruméliai fogadót: 
                        Mint szelíd báránykák kiiszkolunk a kapun,
                        Hiányozni fog, amit itten hagyunk.
                        Nem volt hiábavaló rövid ittlétünk,
                        Jól éreztünk magunkat, köszönjük!
                                           
apróbetűs rész: A fenti kecskerímről egyvalaki tudja biztosan, hogy kicsoda a szerzője, nem úgy mint a  sulinkban is rendszeresen kisértő "A szárny megnőtt, üresen áll a fészek" kezdetűről, amelyiket az internetes források legalább három szerzőhöz kötnek.


S most vissza a kisebbekhez. Az idei évzáró nem várt szenzációja, hogy a magyar diákok két oklevelet kaptak, az egyik sárga volt és magyar, a másik vékony, fehér és román. De volt, olyan szerencsés diák is, akinek a román oklevele is sárga lett!  S ha belegondolunk, hogy a Művészeti Szaklíceumban, ahol pillanatnyilag több a magyar, mint a román diák, csak román oklevél volt, és azt is a tanárok nyomtatták ki saját pénzükön, tényleg szerencsések vagyunk.


a 11-től kezdődő évzáró, bármennyire is rövid volt, sokakat megviselt, a magyar hetedikeseket osztályfőnökeik beterelték a folyosóra, és az ablakból követték az eseményeket

Ami viszont mindezeknél is nagyobb szerencse, hogy 3 ötödikes és 2 hatodikos diákunk tízes évi átlaggal végzett. Henter Szendének pedig a második félévben volt mindenből tízese. Őket az Iskola a Dombon Egyesület is jutalmazta könyvvel és oklevéllel.




Az öt diák neve tehát: Diosán Dávid (V.) Forró-Bathó Eszter Anna (V.), Szántó Sándor Norbert (V.) Székely Dávid (VI.), Szilágyi Karina Beatrix (VI.)



Fényképek: Ferencz Éva, Kerekes Szilárd, Mihály Julianna Erika, Pui Sebastian, Tőkés Roland

szombat

Szász Réka tanítónő: Hagyományőrző fesztivál

     „És mint az ékszer is holt kincs a láda fenekén,
életet akkor kap, ha viselik:
a népdal is mennél többeké lesz,
annál nagyobb lesz világító és melegítő ereje.”
(Kodály Zoltán)


2016. május 28-án került sor az I-IV. osztályosok Hagyományőrző fesztiváljára. E megyei rendezvénynek Marosmagyaró adott otthont, ugyanis a Maros Megyei Tanfelügyelőség társszervezője idén a Marosmagyarói Általános Iskola volt.
A mi iskolánkat a IV. F és III. D osztályok képviselték Nagy-Árkosi Éva és Szász Réka  tanító nénik valamint Lengyel Ildikó tánctanárnő kíséretében.
Az 52 fellépőnek,  tánccsoportoknak és népdalénekeseknek meleg fogadtatásban volt részük. Az iskola udvarán gyülekeztünk, majd a sok székelyruhás gyerek énekszóval vonult a kultúrotthon felé. Miután végignéztük a sok szép táncot, meghallgattuk a népdalokat, meglátogathattuk a falumúzeumot is.
Sok élménnyel gazdagodva, jókedvűen, énekszóval tértünk haza.


IV. F osztály




III.D osztály









IDE vetélkedők








Az Iskola a Dombon Egyesület az idei tanévben több iskolai versenyt szervezett, illetve támogatott. Az egyesületnek eddig majdnem kizárólag onnan volt erre kerete, hogy iskolánk pedagógusai és a hozzánk járó diákok szülei adójuk két százalékával támogattak minket. Az idei felajánlások száma a tavalyinál is több volt. Köszönjük szépen.





Sikeres pályázás révén azonban máshonnan is kapunk segítséget. Jövő tanév első félévének 3 vetélkedőjét a Bethlen Gábor Alapon keresztül a magyar állam támogatja összesen 80 ezer forinttal, valamint az RMDSZ által működtetett Communitas Alapítvány is 500 lejjel. Ezt az összeget mind jutalomkönyvekre fogjuk költeni.





A tanév utolsó versenyéről


A  Reneszánsz festők nevű versenyünket  a választási előkészületek miatt a kövesdombi iskolában nem tarthattuk meg, de Tamási Zsolt,  a Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója biztosított számunkra termet, melyben még vetítő is volt. Ebben a nemrég újraalapított iskolában ez nem rendkívüli, minden tanteremben van (természetesen anyaországi pénzből).

Vetélkedőnk megszervezésben ezúttal más iskolákból is segítettek történelmet oktató pedagógusok: Lörincz Katalin, Neagu Katalin és Oltyán Csaba. (Lörincz Katalin egy ideig tanított nálunk is, Oltyán Csaba pedig valamikor diákja volt iskolánknak).

A versenyen 5 iskola 26 diákja jelent meg (tőlünk 16 hatodikos). Első helyen két csapat végzett: a Győztesek csapata (Hát ki más, nem?) melynek tagja volt   Tanászi Hanna Nóra, a nyárádszeredai Deák Farkas iskola tanulója és természetesen Székely Dávid tőlünk A másik első helyezett a Képvadászok csapata -  Fekete Evelyn (Nyárádszereda) valamint  Orbán Hunor (Domb). Második helyzettek voltak: Gólya Tamás (Domb), Koffol Borbála (7-es iskola), Bartha Anna (Művészeti) és Robert Szilárd (Domb). Harmadikok lettek Demeter Hilda Izabella és Mátyás Bence, mindketten a Kövesdombról. Azt azért meg kell említeni, hogy a többi diák is csak alig maradt le az élmezőnytől.