hétfő

Entrevista avagy a nagy kikérdezés órája


Peres Tiffany Klaudia 14 éves, és az idén érkezett a VIII. F-be Spanyolországból. Három évet járt iskolába Andalúzia egy kis településén, Paymogo-ban. Az egyik román történelem órán jól kifaggatuk.

 

 

 a paymogo-i iskola

 

A diáktársak bármit kérdezhettek Tiffanytól kivéve "magánügyekről".

Az első kérdést a haza történelme iránt mindig lelkesen érdeklődő Attila tette fel, jelezve a tanárnak, hogy őt márpedig nem lehet kizökkenteni a rendes kerékvágásból, s történelem órán történelemmel kell foglalkozni: „A román nyelv melyik nyelvcsaládhoz tartozik?”


Aztán Árpika kicsit érzelgősebbre fogta: „Milyen érzés volt Spanyolországban élni?”

„Nehéz volt, addig amíg megtanultam spanyolul” - jött a gyors válasz. Amúgy Tiffany mindenre gyorsan válaszolt, a riport közben sokszor kérték meg osztálytárasai, hogy fordítson le egy-egy mondatot spanyolra.

 

Újból Attila: „Szoktál gépezni?” - Erre kérdésre történelemtanár aki azt gondolta, hogy ő sokkal jobb kérdéseket tud feltenni, mérgesen hadonászni kezdett.

 

Boti: „Sportoltál ott valamit?”

Tiffany: „Footbaloztam.”

 

Szabi: „Melyik a kedvenc a focicsapatod?”

Tiffany: „A Bayern München.”

 

Attila: „Ki dobott meg ezzel?" - egy krétát mutogat

 

Szabolcs: „Melyik a kedvenc focijátékosod?”

Tiffany: „Franck Ribéry”

 

Arnika: „Ki a kedvenc kapusod?”

Tiffany: „Manuel Neuer”

 

Arnika: „Volt tornaterem az iskolátokban?”

Tiffany: „Volt, de amikor kint esett az eső, akkor bent is esett.”

 

Alex: „Mi volt a kedvenc tantárgyad?”

Tiffany: „A spanyol.”

 

Brigi: „Szigorúak voltak a tanárok?”

Tiffany: „Volt amelyik. Például az igazgató.”

 

Árpika: „Milyen szigorúbb büntetések voltak?”

Tiffany: „Kizárás 3 napra, vagy egy hétre. Az egyik osztálytársamat is kizárták egyszer három napra, mert visszaszólt egy tanárnak.”

 

Attila: „Hányas évi átlaggal végeztél?”

Tiffany: „8,36-al”





 

 

Amúgy az osztályozás náluk is ugyanolyan mint nálunk (egytől tízig, ötös az átmenő jegy). A továbbiakban Tiffany elmesélte, hogy Paymogo-ban nem osztottak tejet s kiflit a diákoknak, bár az arra rászorultak ingyen étkezhettek órák után. A tanórák egy órát tartanak, s csak egy szünet van a harmadik óra után, igaz az félórás. Az órákon sokat olvastak, s aztán az olvasottakkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni. Tiffanyék két idegennyelvet – angolt és franciát – tanultak. A kisebb diákok kilencre mentek iskolába, hetedikben és nyolcadikban viszont már nyolcra. Felelés nem nagyon volt, felmérőket írtak kéthetente, s mindegyik felmérőnek az időpontja előre be volt jelentve. Az osztályban 15-ön voltak.

Ez a kezdet mindig könnyű


Az A épület folyósóinak, ajtóinak lefestésével várja iskolánk az új tanév kezdetét. 

A pedagógusok közül sokan az idén is továbbképzőkön vettek részt a nyári szabadság idején. Volt aki több mint húsz napon keresztül.
 
tanítónénik továbbképzőn - csoportmunka


Az egyik ilyen továbbképzőre kapott anyagi forrásoknak köszönhetően néhány okos tábla is kerül majd iskolánkba (e továbbképzőre illetve projektre Maria Borşan tanítónő nyert meg egy pályázatot).


Pozitív változás az idén, hogy több felkészítő illetve ötödik osztály indult, és kevesebb gyerekkel. 


Barabás Enikő előkészítő osztálya

A négy magyar előkészítő csoportot Bajkó Zsuzsa, Bongó Jázmin, Barabás Enikő, Kozma Rozália tanítónénik vezetik.

Új kollégáink közül György Izabella angoltanárnő, aki már hetedik éve van a pályán, s Bör Attila fizikatanár, akinek szintén van már néhány év régisége, ötödikes osztályfőnökök lettek.


Amióta a megye legnagyobb iskolája vagyunk, egyre nehezebben hallhatóak az évkezdés alkalmával elmondott beszédek. Egyik szülő például, miközben e sorok írójával beszélgetett, egyszer csak megjegyezte, hogy késik a kezdés. Nem volt igaza. Az évnyitó akkor már zajlott, csak éppen annyi hallatszott belőle, hogy működik az erősítő, a szavak azonban érthetetlenek voltak az udvarnak azon a - nem mondhatni hogy távoli - pontján. 

Ebbe az iskolába gyerekek is járnak?

A (hajdani) biológia labor ablakából viszonylag jól lehetett hallani aligazgatónőnk, minden második szavát. Péterfy Erika többek között arról beszélt, hogy az évnyitók különösen azok számára érdekesek akik, nyolcadikosként utoljára vesznek részt rajta, illetve akik most kezdik az iskolát. 

Minden bizonnyal így van, emellett viszont azt is leszögezhetjük, hogy ebben a napban az a legszebb, hogy az órarenden kívül mást nem kell leírni a füzetbe.